Przeskocz do treści

Przybliżona lokalizacja w iOS 14


Na przeczytanie potrzebujesz
2 minut(y).

Sporo aplikacji chce wiedzieć, gdzie jesteśmy. Niektóre aplikacje używają tej opcji, aby serwować nam reklamy w zależności od naszej lokalizacji (np. darmowe gry), ale tym w iOS od dawna można zabronić aplikacji dostępu do lokalizacji. Inne potrzebują wiedzieć, gdzie jesteśmy, aby spełniać swoją funkcję (np mapy). W iOS 14 pojawiła się funkcja, która pozwala zachować nam większą prywatność, gdy chcemy udostępnić aplikacjom swoje położenie - przybliżona lokalizacja.

Wiele osób pyta mnie, czy warto zaktualizować swoje urządzenia Apple do iOS/iPadOS 14. W tym krótkim cyklu przedstawię kilka funkcji związanych z prywatnością i bezpieczeństwem, dla których moim zdaniem warto. Jedną z takich funkcji jest przybliżona lokalizacja.

Co oznacza, że lokalizacja jest "przybliżona"?

Wg. Apple chodzi o teren o powierzchni 10 mil kw., czyli ok. 26 km kw. Możemy dostosować swoje preferencje per aplikacja. Mapy czy nawigacja mogą potrzebować dokładniejszej lokalizacji, żeby doprowadzić nas szczęśliwie do celu, ale prognoza pogody nie będzie się różnić w promieniu kilku ulic, więc aplikacji z prognozą możemy dać dostęp do przybliżonej lokalizacji, zamiast dokładnej.

Jak włączyć funkcję przybliżonej lokalizacji dla wybranej aplikacji?

Wystarczy wejść w Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacji i dalej kliknąć w nazwę aplikacji, której ustawienie chcemy zmienić. Dla poszczególnych aplikacji mogą być różne opcje (np. jeśli aplikacja ma możliwość ustawienia Widgetów, to można również im udostępnić naszą lokalizację). Najczęściej jednak chodzi o suwak, który znajduje się na dole ekranu z ustawieniami.

Ustawienia prywatności lokalizacji dla aplikacji Pogoda w iOS 14
Ustawienia prywatności lokalizacji dla aplikacji Pogoda w iOS 14

Przedsawiona nazrzucie ekranu powyżej, aplikacja Pogoda, moim zdaniem, nie potrzebuje znać dokładnej lokalizacji mojego telefonu (ang. Precise Location), dlatego wyłączyłem tę opcję. Warto wiedzieć, że domyślnie każda aplikacja ma włączony dostęp do dokładnej lokalizacji. Jeżeli zabronimy aplikacji lokalizowania nas, suwak nie będzie widoczny. Warto też zauważyć, że powyżej tej opcji jest wyjaśnienie, dlaczego w ogóle aplikacja chciałaby nas lokalizować.

Jak już nie raz zachęcaliśmy na bezpiecznym blogu - okresowo przeglądajcie, jakie aplikacje mają jakie uprawnienia do funkcji systemu. Wszystkie uprawnienia, także te dotyczące lokalizacji, znajdziecie w aplikacji Ustawienia > Prywatność.

Aktualizacja 3.10.2020:

Dodano wyjaśnienie, co oznacza, że lokalizacja jest "przybliżona" oraz wyjaśnienie, kiedy opcja jest włączona.

Inne artykuły z cyklu:

Jest nam niezwykle miło, że dotarłeś aż tutaj! Jeżeli uważasz, że powyższy tekst jest wartościowy, będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej, bo być może dzięki temu trafi do innej osoby, która również potrzebuje go przeczytać.

1 myśl na “Przybliżona lokalizacja w iOS 14

  1. MariolaH

    Fajnym rozwiązaniem jest możliwość zlokalizowanie telefonu w przypadku telefonów od dzieci, gdy ktoś robi samotne wypady np. w góry oraz, aby odzyskać telefon w przypadku kradzieży i zgubienia. Korzystam w telefonie córki z opcji lokalizacji, jestem spokojniejsza dzięki temu

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *