Przeskocz do treści

O co chodzi z tymi kropkami w iOS 14?


Na przeczytanie potrzebujesz
2 minut(y).

Aplikacje służące do komunikacji głosowej i wideo (np. Zoom) do działania potrzebują dostępu do mikrofonu i kamery. Mogą poprosić użytkownika o taki dostęp. Po uzyskaniu dostępu korzystają z niego do woli. W iOS 14 wprowadzono funkcję pokazywania w dyskretny sposób, że aplikacja używa mikrofonu lub kamery, pokazując kolorowe kropki na pasku statusu.

Wiele osób pyta mnie, czy warto zaktualizować swoje urządzenia Apple do iOS/iPadOS 14. W tym krótkim cyklu przedstawię kilka funkcji związanych z prywatnością i bezpieczeństwem, dla których moim zdaniem warto. Jedną z takich funkcji jest wskaźnik nagrywania kamery i mikrofonu.

Jeśli mikrofon lub kamera są w danym momencie używane, na pasku u góry ekranu, zobaczymy odpowiednio pomarańczową lub zieloną kropkę. W modelach z FaceID pojawią się one nad wskaźnikiem siły sygnału sieci komórkowej.

Kolorowe kropki, czyli wskaźniki nagrywania mikrofonu i kamery na górnym pasku w iOS 14
Kolorowe kropki, czyli wskaźniki nagrywania mikrofonu i kamery na górnym pasku w iOS 14

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jaka to aplikacja, wystarczy wysunąć Centrum Sterowania. Na górze pojawi się nazwa aplikacji. Warto pamiętać, że w systemie iOS tylko jedna aplikacja może korzystać z mikrofonu lub kamery w danym czasie.

Kolorowe kropki, czyli wskaźniki nagrywania mikrofonu i kamery w Centrum Sterowania w iOS 14
Kolorowe kropki, czyli wskaźniki nagrywania mikrofonu i kamery w Centrum Sterowania w iOS 14

Co ciekawe, systemowe aplikacje również podlegają tym samym zasadom. Jeśli prowadzicie rozmowę telefoniczną, pytacie o coś Siri lub używacie funkcji dyktowania systemowej klawiatury, wskaźniki również będą widoczne. Bardzo miły dodatek.

Jak już nie raz zachęcaliśmy na bezpiecznym blogu - okresowo przeglądajcie, jakie aplikacje mają jakie uprawnienia do funkcji systemu. Wszystkie uprawnienia, także te dotyczące mikrofonu i kamery, znajdziecie w aplikacji Ustawienia > Prywatność.

Inne artykuły z cyklu:

Jest nam niezwykle miło, że dotarłeś aż tutaj! Jeżeli uważasz, że powyższy tekst jest wartościowy, będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej, bo być może dzięki temu trafi do innej osoby, która również potrzebuje go przeczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *