Przeskocz do treści

O czym pamiętać konfigurując router


Na przeczytanie potrzebujesz
9 minut(y).

Dzisiejsze routery domowe to skomplikowane urządzenia. Mają wiele różnych funkcji, które często chowają się za zagadkowymi akronimami. Postaram się wyjaśnić działanie najpopularniejszych funkcji oraz doradzić, jak skonfigurować router, aby nasza domowa sieć stała się bezpieczniejsza.

Artykuł powstał w ramach współpracy z magazynem Programista Junior (https://programistajr.pl) i został opublikowany w numerze 03/2021

Dowiesz się

  • Jak poprawić bezpieczeństwo domowej sieci.
  • Jakie funkcje zazwyczaj mają domowe routery.

Potrzebna wiedza

  • Podstawowa wiedza z zakresu sieci komputerowych.
  • Możliwość konfigurowania routera.

Czemu kupować dodatkowe urządzenie?

Operator Internetu (jak dostawca telewizji kablowej, operator komórkowy czy operator sieci światłowodowej) zazwyczaj przekazuje nam urządzenie (często nazywane modemem), które pozwala nam połączyć się z Internetem zarówno przez Wi-Fi, jak i przy użyciu kabla sieciowego. Może ono jednak mieć kilka wad:

  • brak pełnej kontroli – zdarza się, że operator może sterować niektórymi funkcjami;
  • brak aktualizacji, w tym poprawek bezpieczeństwa – szybko przestaje być aktualizowane przez producenta;
  • brak niektórych funkcji – ma jedynie podstawowe funkcje;
  • domyślna konfiguracja może nie być bezpieczna – takie urządzenie ma działać od razu po podłączeniu, więc ma włączone nadmiarowe usługi.

Między innymi z tych względów warto zaopatrzyć się w osobny router. Na modemie od operatora można wtedy wyłączyć wszystkie usługi, które nie są nam bezpośrednio potrzebne do korzystania z Internetu lub innych usług, które wykupiliśmy (na przykład telewizji, telefonu stacjonarnego). Dodatkową korzyścią z takiej konfiguracji jest ukrycie naszego routera za urządzeniem od operatora, co utrudni ataki z Internetu. Należy pamiętać, że nie wszystkie opisane w artykule funkcje są dostępne na każdym routerze.

Warto wiedzieć

Polskie prawo nie nakazuje wprost właścicielom sieci Wi-Fi zabezpieczenia jej. Jeśli jednak ktoś dostanie się do naszej sieci i przeprowadzi atak lub dokona przestępstwa, to policja zapuka w pierwszej kolejności do naszych drzwi.

Konfiguracja po kablu

Przy pierwszym uruchomieniu routera wiele usług jest już uruchomionych, aby pozwolić użytkownikowi na szybkie rozpoczęcie korzystania z urządzenia. Może też być włączone Wi-Fi. Jeśli kupiliśmy sprzęt, który ma powszechnie znane domyślne hasło do sieci bezprzewodowej, to ktoś może się do niego podłączyć bez naszej zgody. Jeśli to możliwe, dobrze jest wykręcić anteny routera przed uruchomieniem i podłączyć się do niego przy użyciu kabla sieciowego. Przyspieszy to też konfigurację, jeśli urządzenie resetuje interfejsy bezprzewodowe przy zmianie konfiguracji – nie będziemy musieli czekać na ponowne podłączenie się do sieci Wi-Fi.

Dane konta administracyjnego

Dobrym pierwszym krokiem podczas konfigurowania routera jest zmiana nazwy użytkownika administracyjnego i jego hasła. Każdy nowoczesny router ma takiego użytkownika, który pozwala na dostęp do panelu administracyjnego (często dostępnego pod adresem 192.168.0.1 lub 192.168.1.1). Domyślne dane do logowania mogą być powszechnie znane, na przykład zapisane w instrukcji obsługi dostępnej w Internecie. Rzadziej są one unikalne i nadrukowane na etykiecie urządzenia. Niegdyś popularnym zestawem danych do logowania był login: admin i hasło: admin. Używanie prostych, standardowych loginów i haseł ma na celu ułatwienie użytkownikowi życia, ale stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa naszej sieci. Zależnie od urządzenia może się zdarzyć, że nazwa użytkownika nie jest możliwa do zmiany. Jako nowe hasło należy wybrać silne, unikalne i niesłownikowe hasło (podobnie jak na przykład do serwisów internetowych). Najlepiej takie hasło przechowywać w managerze haseł. Więcej o hasłach możesz przeczytać w artykule Wiktora Szymańskiego „Używamy managera haseł” u nas na blogu oraz opublikowanego w numerze 2/2021 (10).

Nazwa i hasło do sieci bezprzewodowej

Domyślna nazw sieci bezprzewodowej może wskazywać na urządzenie, z którego korzystamy, bo na przykład zawiera jego model lub numer seryjny. Możliwe jest nawet, że może ona posłużyć do odgadnięcia hasła do sieci, jak miało to miejsce w przypadku modemów dostarczanych przez jednego z operatorów sieci kablowych w Polsce. Jeśli chodzi o hasło, to oczywiście powinno być ono silne, unikalne i niesłownikowe, ale pamiętaj, że będzie je trzeba wprowadzić ręcznie na wszystkich urządzeniach. Lepiej, żeby takie hasło składało się z wielu prawdziwych słów przeplatanych znakami specjalnymi i liczbami, niż żeby było losowym ciągiem znaków.

Firewall

Routery często są wyposażone w zaporę ogniową (ang. firewall), czyli prosty program, który nie wpuszcza pakietów pochodzących z serwerów w Internecie, do których wcześniej nie nawiązano połączenia z wewnątrz sieci. Jeśli wpiszesz w przeglądarce adres https://bezpieczny.blog, komputer inicjuje ruch do serwera serwisu Bezpieczny.blog. W ruchu tym pośredniczy router. Ruch powrotny z serwera, zawierający treść bloga, zostanie przepuszczony przez firewall, ponieważ ten wcześniej widział ruch wychodzący. W ten sposób chronimy sieć domową przed częścią ataków z zewnątrz. Mogą istnieć predefiniowane tryby pracy firewalla, na przykład słaby, średni i silny, ale zdarza się, że można ustawić dodatkowe, własne reguły dotyczące na przykład konkretnego adresu IP czy URL.

Serwer DNS

DNS (ang. Domain Name System) to system, który tłumaczy zrozumiałe dla ludzi adresy stron internetowych (URL) na odpowiadające im adresy IP, które są zrozumiałe dla komputerów. Na przykład adres https://bezpieczny.blog zostanie przetłumaczony na adres 104.21.57.111. Urządzenie podłączone do sieci (także twój router) ma zapisany w konfiguracji adres IP serwera DNS i prosi ten serwer o tłumaczenie adresów. Zmiana adresu serwera DNS może przyczynić się do poprawienia bezpieczeństwa. Niektóre serwery DNS mogą na przykład blokować translacje adresów do znanych złośliwych stron, jak to robi serwer Quad9 dostępny pod adresem 9.9.9.9. O tym, jak stworzyć własny serwer DNS poprawiający nasze bezpieczeństwo, możesz przeczytać w artykule Łukasza Basy „Zabezpieczamy domową sieć przed stronami wyłudzającymi od nas dane” w serwisie Sekurak oraz opublikowanego w numerze 1/2021 (09).

Aktualizacje systemu

Aktualizacje systemów operacyjnych (nie tylko routerów) to podstawa, jeśli chodzi o higienę bezpieczeństwa. Trudno jednak wymagać od użytkownika, aby dla kilku urządzeń codziennie sprawdzał, czy została wydana kolejna aktualizacja. Dlatego niektórzy producenci udostępniają funkcję automatycznych aktualizacji. Po jej włączeniu twój router będzie automatycznie instalował poprawki o wyznaczonej godzinie (na przykład w nocy, gdy nikt nie korzysta z Internetu) bez konieczności interakcji.

QoS

Quality of Service (QoS) to w przypadku routerów zestaw reguł pozwalających na poprawienie działania konkretnych usług w naszej sieci domowej. Router może na przykład przepuszczać ruch pochodzący z usług wideo (Netflix, YouTube, Disney+) przed ruchem z usług związanych z przeglądaniem stron internetowych albo wideorozmów. Wpływa to na płynność działania danej usługi. Często można też ustawić cały ruch z danego urządzenia jako ważniejszy niż z pozostałych w sieci. Poprawia to komfort użytkowania naszej sieci.

Filtrowanie adresów MAC

Każda karta sieciowa, nieważne czy przewodowa, czy Wi-Fi, ma adres MAC (ang. Media Access Control address) i posługuje się nim, zanim uzyska adres IP. Można powiedzieć, że karta przedstawia się tym adresem routerowi. W założeniu adres ten powinien być unikalny i niezmienny. Dzięki filtrowaniu adresów MAC można określić, czy pozwolimy danemu urządzeniu na podłączenie się do sieci, czy też nie. W praktyce jednak karty lub mechanizmy systemu operacyjnego pozwalają na zmianę tej wartości. Powoduje to, że w dzisiejszych czasach mechanizm ten jest prosty do obejścia. Ponadto utrudnia to podłączanie nowych urządzeń, bo w każdym przypadku użytkownik musi dodać nowy adres MAC do konfiguracji filtrowania adresów MAC routera.

DHCP

DHCP (ang. Dynamic Host Configuration Protocol) to protokół sieciowy pozwalający urządzeniom podłączającym się do naszej sieci na otrzymanie od routera danych konfiguracyjnych, na przykład przydzielonego adresu IP, adresu IP bramy sieciowej, adresu serwera DNS czy maski podsieci. Gdyby ten mechanizm wyłączyć, to nowe urządzenie nie podłączy się do sieci, chyba że powyższe informacje uzyskało już wcześniej (na przykład użytkownik wprowadził je ręcznie). Jeśli DHCP jest włączony w naszej sieci, to możliwe jest, że to samo urządzenie uzyska różne adresy IP za każdym razem, gdy podłączy się do sieci. Może to jednak być wadą. Powiedzmy, że mamy drukarkę sieciową, z której korzystają domownicy. W celu oszczędzania energii drukarka jest wyłączona, gdy nie jest potrzebna. Po ponownym włączeniu uzyska ona inny adres IP i komputery w sieci będą musiały jej szukać, gdy użytkownik będzie chciał coś wydrukować. Może to chwilę potrwać. Podobny, uciążliwy efekt może wystąpić przy urządzeniach IoT (Internet of Things) czy serwerach plików NAS (ang. Network Attached Storage), na których przechowujemy pliki. Aby uniknąć tego efektu, możemy ustawić stały adres IP dla danego sprzętu – przy każdym podłączeniu do sieci router będzie przydzielał mu ten sam adres IP. Należy pamiętać, że takie przydzielenie adresu może nie zadziałać w przypadku, gdy urządzenie ma włączoną funkcję randomizacji adresów MAC (na przykład „Prywatny adres Wi-Fi” w systemie iOS).

Ciekawostka

Historycznie router to urządzenie sieciowe, które służy do łączenia oddzielnych sieci komputerowych (na przykład o różnych klasach adresów IP, maskach sieciowych). Trasuje (kieruje/routuje) ono pakiety sieciowe między siecią źródłową a docelową.
Tak zwane domowe routery to właściwie połączenie kilku różnych urządzeń: routera, przełącznika/switcha (kierowanie pakietami wewnątrz sieci domowej), punktu dostępowego Wi-Fi (zapewnianie dostępu do sieci bezprzewodowej) oraz czasem modemu (zapewnianie dostępu do sieci Internet).

Blokada dostępu do internetu

Jeśli mamy w sieci urządzenia, które nie są już wspierane przez producenta i nie dostają aktualizacji (na przykład stara drukarka sieciowa) lub takie, którym do końca nie ufamy (na przykład kolorowa żarówka LED sterowana przez Wi-Fi), to możemy je czasowo lub trwale odciąć od Internetu. Router będzie blokował wszelkie połączenia na zewnątrz od takiego urządzenia. W zależności od routera możemy zablokować ruch, korzystając z dedykowanej opcji lub tak zwanej kontroli rodzicielskiej.

NAT

Translacja adresów sieciowych (ang. Network Address Translation, NAT) umożliwia zmianę źródłowych i docelowych adresów IP i portów sieciowych w pakietach podczas ich przekazywania między sieciami przez router. Pozwala to na ukrycie sieci domowej za jednym zewnętrznym adresem IP przypisanym do routera przez operatora – tak zwana maskarada IP (Ilustracja 1). W praktyce NAT umożliwia dostęp wielu urządzeniom w sieci lokalnej do zasobów Internetu poprzez router. Mechanizm ten jest zazwyczaj domyślnie włączony. Jeśli jest włączony na modemie od operatora oraz na naszym routerze, to komputery w naszej sieci są za tak zwanym podwójnym NAT-em. Może on powodować konieczność wykonania dodatkowych kroków przy konfiguracji innych usług, na przykład DDNS.

Ilustracja 1. Przykład zastosowania „NAT”
Ilustracja 1. Przykład zastosowania „NAT”

Port forwarding

Przekierowanie portów (ang. port forwarding) pozwala na przekierowanie pakietów przychodzących z Internetu na określony port routera do adresu IP i portu konkretnego urządzenia w sieci lokalnej. Przekierowane może dotyczyć różnych protokołów. Umożliwia to komunikację z zewnątrz z urządzeniem wewnątrz naszej sieci, na przykład serwerem poczty lub konsolą do gier. Należy uważać przy konfiguracji tej opcji, gdyż może się okazać, że urządzenie z naszej sieci jest osiągalne z zewnątrz i może zostać łatwo zaatakowane. Na szczęście routery udostępniają listę zawierającą wszystkie przekierowania portów, co pozwala na łatwe sprawdzenie, czy nie wykonaliśmy przypadkowo niebezpiecznego kroku. Aby sprawdzić, jakie porty sieciowe (z 1056 pierwszych portów TCP) na naszym routerze są widoczne z sieci, można posłużyć się darmowym narzędziem ShieldsUP (Ilustracja 2), działającym w przeglądarce i dostępnym pod adresem https://www.grc.com/shieldsup.

Ilustracja 2. Fragment wyniku skanowania portów za pomocą narzędzia „ShieldsUP”
Ilustracja 2. Fragment wyniku skanowania portów za pomocą narzędzia „ShieldsUP”

UPnP

Mechanizm Universal Plug’n’Play (UPnP) powstał, aby ułatwić życie użytkownikom np. konsoli do gier. Po podłączeniu do kompatybilnego routera konsola przekazuje routerowi konfigurację sieciową, jakiej potrzebuje ona do poprawnego funkcjonowania w sieci, na przykład udrożnienie ruchu na danym porcie sieciowym. W ten sposób użytkownik nie musi nic konfigurować na routerze, aby móc się cieszyć sieciowymi funkcjami konsoli, jak na przykład rozgrywką wieloosobową przez Internet. Ta funkcja ma jednak swoje wady. Dowolne urządzenie podłączone do naszej sieci może wpłynąć na konfigurację sieciową naszego routera bez naszego wyraźnego zezwolenia. Dodatkowo takie reguły sieciowe nie są widoczne w panelu administracyjnym routera. Możemy nawet nie wiedzieć, że żarówka LED sterowana przez Wi-Fi komunikuje się z nieznanym nam serwerem po niestandardowym porcie. Wspomniane już narzędzie ShieldsUP może także sprawdzić, czy protokół UPnP jest uruchomiony na naszym routerze (Ilustracja 3).

Ilustracja 3. Przykładowy wynik sprawdzenia, czy mechanizm „UPnP” jest włączony, przy użyciu narzędzia „ShieldsUP”
Ilustracja 3. Przykładowy wynik sprawdzenia, czy mechanizm „UPnP” jest włączony, przy użyciu narzędzia „ShieldsUP”

Dostęp administracyjny z zewnątrz

Niektóre routery pozwalają na dostęp administracyjny z zewnątrz. Bywa, że jest to włączone domyślnie, aby ułatwić życie użytkownikowi. Należy pamiętać, że to oznacza, że w Internecie jest widoczna strona logowania do naszego routera i tylko ona chroni naszą sieć przed niepożądanymi zmianami przez atakującego. Jeśli nie mamy wyraźnej potrzeby, należy wyłączyć tę opcję. Jeżeli istnieje potrzeba zdalnego zarządzania, to lepiej uruchamiać taki dostęp okresowo, w razie potrzeby lub ograniczyć dostęp do panelu logowania jedynie ze zdefiniowanych adresów IP. Jeśli pomagacie innym w zarządzaniu ich siecią zdalnie, to lepiej napisać im instrukcję, jak tę opcję włączyć, w razie gdy potrzebują waszej pomocy.

Ukrywanie SSID

W dzisiejszych czasach ta funkcja raczej utrudnia użytkowanie sieci bezprzewodowej niż poprawia bezpieczeństwo. Niektóre urządzenia (jak drukarki) mogą mieć problem z podłączeniem się do takiej sieci, a istnienie takiej sieci i tak łatwo wykryć skanerem sieci bezprzewodowej (Ilustracja 4).

Ilustracja 4. Wynik działania narzędzia „Wi-Fi Explorer” pokazujący „ukrytą” sieć
Ilustracja 4. Wynik działania narzędzia „Wi-Fi Explorer” pokazujący „ukrytą” sieć

Dodatkowe sieć Wi-Fi

Niektóre routery pozwalają na stworzenie dodatkowych sieci Wi-Fi, które są odseparowane od pozostałych sieci, czyli urządzenia podłączone do takiej sieci nie „widzą” tych w pozostałych sieciach. Może być to przydatne do stworzenia sieci Wi-Fi dla urządzeń niezaufanych, na przykład dla komórek naszych gości, komputerów służbowych/szkolnych czy sprzętów IoT, które czasem potrafią robić dziwne rzeczy, na przykład skanować naszą sieć domową i wysyłać wyniki do swojego producenta. Ponadto taka sieć może być skonfigurowana z ograniczeniem przepustowości, dostępu do Internetu czy czasowym wyłączeniem nadawania. Warto również ograniczyć dostęp do panelu administracyjnego routera z takich sieci.

WPA

Wi-Fi Protected Access to standard zabezpieczeń w sieciach bezprzewodowych i następca WEP (ang. Wired Equivalent Privacy). Występuje w trzech wersjach i jeśli to możliwe, należy korzystać z najnowszej wersji – 3. Poprawia ona błędy wcześniejszych wersji i podwyższa bezpieczeństwo sieci, lecz może nie być zaimplementowana w starszych urządzeniach. W takim przypadku trzeba korzystać z wcześniejszej wersji lub trybu mieszanego WPA2/WPA3.

WPS

Niektóre routery umożliwiają podłączenie urządzenia do sieci za pomocą mechanizmu Wi-Fi Protected Setup (WPS) bez potrzeby wprowadzania hasła do sieci bezprzewodowej przez użytkownika. Jest kilka wariantów tego mechanizmu. Jeden z nich polega na przyciśnięciu dedykowanego guzika na routerze (lub w interfejsie administracyjnym) oraz na urządzeniu (na przykład drukarce) w krótkim odstępie czasu. W ten sposób urządzenia wchodzą w tryb parowania i „dogadują” się w sprawie połączenia. Inny wariant polega na wprowadzeniu specjalnego numeru PIN wygenerowanego przez urządzenie w pole w interfejsie routera. W założeniu ten mechanizm miał uprościć dodawanie sprzętów do sieci, ale błędy implementacji pozwalały na ataki polegające na odzyskaniu tego PIN-u po podsłuchiwaniu ruchu sieciowego i dostaniu się do sieci. Myślę, że lepiej korzystać z dobrego hasła i wyłączyć ten mechanizm.

Podsumowanie

Ja widać, domowy router wcale nie jest tak prostym urządzeniem, jak mogłoby się to wydawać. Jego konfiguracja może przysporzyć kłopotów, jeśli nie rozumie się jego funkcji. Dlatego zanim zaczniesz zmieniać ustawienia routera, dowiedz się, jakie mogą być tego konsekwencje. Warto najpierw spróbować „na sucho” z routerem innym niż główny router w domu.

Zapamiętaj

  • Wiele funkcji współczesnych routerów jest domyślnie włączona. Warto sprawdzić, czy nie powodują pogorszenia bezpieczeństwa naszej sieci.
  • Dowiedz się, jak działa dana funkcja, zanim zmienisz jej ustawiania.
  • Zmieniaj ustawienia pojedynczo, aby w razie czego wiedzieć, co spowodowało zmianę działania sieci.

Ćwicz w domu

  • Jeśli masz w domu nieużywany router, poćwicz najpierw na nim.
  • Sprawdź konfigurację swojego routera. Być może możesz poprawić bezpieczeństwo swojej sieci domowej.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami przygotowanymi przez bezpieczny.blog dla magazynu Programista Junior:

Jest nam niezwykle miło, że dotarłeś aż tutaj! Jeżeli uważasz, że powyższy tekst jest wartościowy, będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej, bo być może dzięki temu trafi do innej osoby, która również potrzebuje go przeczytać.

10 myśli na “O czym pamiętać konfigurując router

  1. XYZ

    Nieprawidłowy link: :"...] w artykule Łukasza Basy „Zabezpieczamy domową sieć przed stronami wyłudzającymi od nas dane” w serwisie Sekurak"

    Odpowiedz
  2. Rafał

    Większość współczesnych routerów pozwala również na uruchomienie usługi VPN, dzięki czemu zyskujemy bezpieczne, szyfrowane połączenie do naszej sieci domowej. Taka usługa okazuje się być bardzo przydatna, kiedy jesteśmy zmuszeni do korzystania z niezaufanych sieci np. Wifi w hotelach czy inne, publicznie otwarte sieci.

    Odpowiedz
  3. Marcin

    Możliwe. Dlatego automatyczne aktualizacje powinny być domyślnie włączone i to nie tylko na routerach.

    Odpowiedz
  4. AnnaJ

    Ciekawy artykuł. Zainteresowało mnie szczególnie to z drukarką i oddzielnym nr ip po jej włączeniu. My też mieliśmy taki problem z drukarką etykiet zebra, którą też co jakiś czas wyłączaliśmy, a potem trzeba było ją konfigurować ponownie :/

    Odpowiedz
  5. Andrzej

    Bardzo dobry wpis. Własny router daje niezależność od operatora, nawet w przypadku jego zmiany na innego, zachowamy całą konfigurację.

    Odpowiedz
  6. Airmax

    Artykuł ten jest świetnym przewodnikiem dla osób konfigurujących swój router, obejmując tematy od zmiany danych logowania po funkcje takie jak firewall, serwer DNS czy port forwarding, z naciskiem na poprawę bezpieczeństwa i szybkości sieci domowej. Ważne jest, aby zrozumiano jakie konsekwencje może mieć zmiana ustawień routera.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *