Przeskocz do treści

Jak podejrzeć linki z wiadomości na iPhonie?


Na przeczytanie potrzebujesz
2 minut(y).

Jak podejrzeć linki z wiadomości na iPhonieJarek (imię zmienione), jeden z czytelników naszego bloga, zadał nam pytanie: jak podejrzeć linki w wiadomościach e-mail na iPhonie? Na komputerze sprawa jest prosta - najeżdżasz myszką na link i, zależnie od aplikacji, pod wskaźnikiem lub na dole okna aplikacji pojawia się prawdziwy adres. Ale jak to zrobić na urządzeniu z dotykowym wyświetlaczem? Na co dzień Jarek korzysta z iPhone’a, więc w tym artykule skupimy się na systemie iOS.

Czemu sprawdzenie linków jest ważne?

Przed kliknięciem w link otrzymany w wiadomości email lub SMS warto sprawdzać, co kryje się pod nim z jednego ważnego powodu: nigdy nie wiadomo dokąd nas zaprowadzi. Język HTML często używany zamiast zwykłego tekstu (tzw. plain text) pozwala na skomponowanie atrakcyjnej wizualnie wiadomości elektronicznej z obrazkami, kolorowym tłem i innymi elementami przykuwającymi naszą uwagę. Pozwala też na umieszczenie linków do stron WWW ukrytymi pod słowami lub obrazkami w treści wiadomości. Przestępca tworząc mail phishingowy może ukryć link pod słowami, które wyglądają jak adres konkretnej stronny WWW, ale prowadzą do zupełnie innej. W poniższym przykładzie pod ciągiem słów https://www.google.com/konto/logowanie ukryty jest link do strony naszego bloga. W interfejsie aplikacji Mail na systemie macOS bez trudu można podejrzeć adres najeżdżając na link kursorem. Ale co zrobić na iPhonie?

Jak podejrzeć linki z wiadomości na iPhonie?
Widok wiadomości w aplikacji Mail na systemie macOS z podglądem prawdziwego adresu

Na iPhonie nie ma myszki, więc nie da się najechać ną na link w wiadomości. Jest jednak inna metoda, aby podejrzeć linki na iPhonie.

Jak podejrzeć linki z wiadomości na iPhonie?
Widok wiadomości w aplikacji Mail na systemie iOS

Naciśnij i przytrzymaj

Po otwarciu wiadomości na iPhonie należy przytrzymać dłużej palec na linku. Spowoduje to wyświetlenie menu kontekstowego z podglądem strony, która kryje się pod linkiem. W przypadku rozpatrywanego przykładu będzie to https://bezpieczny.blog, a nie https://www.google.com/konto/logowanie.

Jak podejrzeć linki z wiadomości na iPhonie?
Menu kontekstowe z podglądem strony, która kryje się pod linkiem

Domena (nie cały adres) kryjąca się pod linkiem jest widoczna w górnym lewym rogu okna podglądu. To jednak nie załatwia nam sprawy, gdyż takie podejrzenie strony jest równoważne z wejściem na nią przez przeglądarkę, a tego nie chcemy. Jeśli email został wysłany przez przestępcę, to będzie on wiedział, że “kliknęliśmy” w link i trafił na potencjalną ofiarę. W prosty sposób możemy modyfikować działanie tej funkcji systemu. Wystarczy kliknąć w Ukryj podgląd (ang. Hide preview) w górnym prawym rogu okna podglądu.

Jak podejrzeć linki z wiadomości na iPhonie?
Przycisk Ukryj podgląd (ang. Hide preview)

Od teraz przytrzymanie palcem na linkach będzie pokazywać menu kontekstowe bez widoku podglądu, a jedynie z prawdziwym pełnym adresem kryjącym się z linkiem. Efekt jest mniej spektakularny, ale bezpieczniejszy. Na iPadzie działa to w analogiczny sposób.

Jak podejrzeć linki z wiadomości na iPhonie?
Menu kontekstowe bez podglądem strony, ale z pełnym adresem, który kryje się pod linkiem

Inne artykuły z odpowiedziami na wasze pytania:

Jest nam niezwykle miło, że dotarłeś aż tutaj! Jeżeli uważasz, że powyższy tekst jest wartościowy, będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej, bo być może dzięki temu trafi do innej osoby, która również potrzebuje go przeczytać.

6 myśli na “Jak podejrzeć linki z wiadomości na iPhonie?

 1. zakius

  no dobra, mail to technicznie też wiadomość, ale spodziewałem się jednak magicznego sposobu jak podejrzeć dokąd prowadzi przekierowanie w smsie, w końcu tam leci plaintext i jest tylko parsowany przy wyświetlaniu żeby dało się w to pacnąć

  Odpowiedz
 2. Marcin

  Rozumiem, że chodzi o rozwiązanie adresu skróconego stworzonego z użyciem serwisów typy bit.ly, czy TinyURL. Na to niestety nie ma wbudowanej funkcji i należy korzystać z zewnętrznych narzędzi np. https://unshorten.it/ (polecany przez znajomych z branży). W zależności od narzędzia nie wszystkie "skracacze" mogą być obsługiwane.

  Odpowiedz
 3. ios16

  Nie aktualne, nowy tryb bezpieczeństwa od wersji iOS 16 zwany tryb blokady/izolazji(zależy w którym miejscu o tym czytamy)nie pozwala na podgląd linków.

  Odpowiedz
 4. Marcin

  Funkcja podglądania linków działa w iOS 16 tak samo jak w iOS 15. "Lockdown Mode" o którym piszesz, jest opcjonalny i polecany jedynie dla garstki użytkowników iPhonów np. dziennikarze lub aktywiści, którzy są narażeni na zaawansowane ataki.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *