Przeskocz do treści

Bezpieczny podcast #004: Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z bankowości internetowej.

W drugim odcinku bezpiecznego podcastu skierowanym do "Seniorów" postaramy się przybliżyć aspekt bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej.

Rozmawiamy z Marcinem Gromkiem o mechanizmach jakie warto włączyć podczas korzystania z bankowości mobilnej oraz www. Radzimy od czego zacząć, a także co zrobić, aby czuć się komfortowo podczas logowania i wykonywania przelewów.

Notatki do odcinka

Pamiętaj, że nie musisz korzystać ze wszystkich kanałów dostępu do swoich środków w banku. Ważne, żebyś czuł się pewnie i komfortowo. Chodzi przecież o bezpieczeństwo Twoich pieniędzy. Dlatego jeżeli nie planujesz wykorzystywać np. kanału telefonicznego do wykonywania przelewów to podczas połączenia z konsultantem poproś o zablokowanie możliwości wykonywania transferów podczas połączenia z call center. Jeżeli w przyszłości będziesz chciał odblokować tę funkcję, będziesz mógł to zrobić np. poprzez bankowość elektroniczną  lub wizytę w oddziale. Ta sama uwaga tyczy się korzystania z bankowości elektronicznej oraz mobilnej. 

Jeżeli jednak chcesz z nich korzystać, to zachęcamy Cię do zapoznania się i zastosowania poniższych rad.

Od czego zacząć:

Na stronie internetowej Twojego banku wykorzystaj dostępne materiały, aby zapoznać się z oferowanymi funkcjami oraz mechanizmami bezpieczeństwa. Banki oferują różne formy przyswajania wiedzy w przystępny sposób: możesz przeczytać przewodnik, przejść  samouczek lub obejrzeć filmy instruktażowe.

Na koniec nie zapoznij zapoznać się z sekcją bezpieczeństwa, dostępną w każdym banku:

Najważniejsze!

 1. Nie bój się korzystać z aplikacji mobilnej bankowości. Jest ona bezpieczna, wielokrotnie testowana przez bank oraz firmy zewnętrzne. W ramach pierwszego logowania użytkownik paruje aplikację bankową znajdującą się na jego telefonie ze swoim kontem (m.in. poprzez odpowiedzi na serię pytań oraz podanie otrzymywanych kodów). Aplikację bankową pobierz z oficjalnego sklepu Google Play lub App Store (linki do aplikacji znajdziesz również na oficjalnej stronie banku).
 2. Zawsze dokładnie czytaj wszystkie smsy lub wiadomości push, z kodami autoryzującymi transakcje bankowe lub kody służące do logowania do bankowości. Znajdziesz w nich szczegóły transakcji i operacji, które potwierdzasz. 
 3. Logując się do bankowości elektronicznej zawsze korzystaj z „zaufanego urządzenia” – tj. urządzenia, co do którego masz zaufanie (wiesz kto z niego korzystał, wiesz jakie programy są na nim zainstalowane i kto ma do niego dostęp).

Pozostałe rady, o których mówiliśmy w odcinku:

Bankowość www

 1. Do każdego konta bankowości internetowej wykorzystuj inne, niepowiązane z pozostałymi kontami hasło. O tym jak stworzyć bezpieczne hasło pisał Łukasz w artykule „Jak stworzyć bezpieczne hasło?".
 2. Włącz powiadomienia elektroniczne (email, push, sms) o zdarzeniach na Twoim koncie bankowym:
  1. Informacje o błędnym i udanym logowaniu.
  2. Wiadomości o transakcjach wykonanych kartą.
  3. Powiadomienia o wpłatach i wypłatach z Twojego konta.
 3. Ustaw limity płatności internetowych dla przelewów wykonywanych z bankowości www.
 4. Zwracaj uwagę na adres strony bankowości na której się znajdujesz.

Karty płatnicze

 1. Ustaw limit dla płatności internetowych kart debetowych i kredytowych.
 2. W przypadku zakupów w internecie płać w miarę możliwości:
  1. kartą kredytową – w przypadku przestępczej transakcji możesz ubiegać się o zwrot środków w ramach funkcji „charge back”.
  2. Z wykorzystaniem pośrednika płatności (np. PayPall) – w przypadku problemów to PayPall będzie procesował z klientem zgłoszoną przez Ciebie reklamację.
 3. Zrezygnuj z kart debetowych, z których nie korzystasz a są podpięte do Twoich kont oszczędnościowych lub debetowych.
 4. Nie bój się korzystać ze zwirtualizowanych kart na telefonie - techniczne mechanizmy, które stoją za ich wykorzystaniem sprawiają, że są one bezpieczne.
 5. Włącz usługę 3Dsecure dla kart, którymi płacisz w internecie (jeżeli nie przeszkadza Ci dodatkowy krok potwiedzenia płatności w trakcie zakupów).

Aplikacja mobilna bankowości

 1. Ćwicz! Nie przezwyciężysz lęku przed korzystaniem z bankowości mobilnej i internetowej, jeżeli nie będziesz jej używać. Poproś rodzinę lub znajomych o codzienne wykonywanie przelewów na małe kwoty – pozwoli Ci to zaprzyjaźnić się z funkcją logowania do aplikacji mobilnej Twojej bankowości oraz funkcją przelewów.
 2. Ustaw limit dla płatności wykonywanych z aplikacji mobilnej banku.
 3. Jeżeli zgubiłeś telefon ze sparowaną bankową aplikacją mobilną rozparuj ją z wykorzystaniem bankowości www.
 4. Jeżeli możesz korzystaj z funkcji Przelew BLIK na telefon. Będziesz miał pewność, że nie pomyliłeś się w numerze konta, na które chciałeś przelać środki, a pieniądze dojdą do adresata chwilę po wykonaniu przelewu.

Inne przydatne funkcje:

 1. Śledź profile swojego banku w mediach społecznościowych. Znajdują się tam najnowsze zagrożenia czyhające na klientów bankowości internetowej.
 2. Przy logowaniu do bankowości internetowej zwróć uwagę na komunikaty bezpieczeństwa znajdujące się obok formularza logowania.
 3. Przejdź kurs ochrony przed phishigniem, bądź gotowy na zbliżające się zagrożenia. O tym jak to zrobić pisaliśmy w:
  1. Zadanie na weekend #3: Przejdź kurs samoobrony przed phishingiem „PhisingStop”
  2. Zadanie na weekend #4: Przejdź kurs samoobrony przed phishingiem od Google

Montaż: Marcin Gromek

Jest nam niezwykle miło, że dotarłeś aż tutaj! Jeżeli uważasz, że powyższy tekst jest wartościowy, będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej, bo być może dzięki temu trafi do innej osoby, która również potrzebuje go przeczytać.

Wiktor

Wiktor

Z zawodu bezpiecznik, szukający dziury w całym. Sympatyk dzielenia się wiedzą, maniak planszówek, miłośnik książek i filmów szpiegowskich. Prywatnie mąż i tata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *