Przeskocz do treści

Zadanie na weekend #3: Przejdź kurs samoobrony przed phishingiem [video]


Na przeczytanie potrzebujesz
2 minut(y).

mapa

Weekendowych wyzwań ciąg dalszy! Już po raz trzeci bezpieczny.blog prezentuje kroki, których wykonanie nie zabiera dużo czasu, a pozwala w prosty i przystępny sposób podnieść poziom Twojego bezpieczeństwa w sieci. W dzisiejszym zadaniu zachęcamy do wykonania quizów i zadań mających ochronić Cię przed zagrożeniem jakim jest phishing. W wolnej chwili, w ramach weekendowego spotkania ze znajomymi lub niedzielnego obiadu z rodziną zachęć też bliskie Ci osoby do wykonania “zadania na weekend”. Poświęcenie 15 minut, może uchronić ich przed zagrożeniami, które nieustannie czyhają na nich w internecie. 

Jeżeli nie wiesz, czym jest phishing to zachęcam Cię do przeczytania artykułu Zuzanny “Czy dasz się złowić przestępcom?”. Dowiesz się z niego m.in. jakie sztuczki wykorzystują internetowi oszuści, by wykraść Twoje pieniądze i dane.

Po raz drugi w ramach “zadania na weekend” mam okazję zaprosić Cię do obejrzenia krótkiego filmiku. Mam nadzieję, że film zachęci Cię do wykonania ćwiczenia, dzięki któremu nie dasz złapać się na phishing.

Kurs PhishingSTOP od Alior Bank

Pamiętasz artykuł Łukasza “Przestępcy nie włamują się do banków, oni włamują się do Twojego komputera”? Łukasz pomysł na tytuł swojego artykułu zaczerpnął właśnie z akcji edukacyjnej Alior Banku. Jest to złota myśl mistrza Ban-King’a, który w trakcie szybkiego kursu prowadzi swoich uczniów przez meandry zagadnień związanych z różnymi postaciami phishingu.

mistrz Ban-King

Kurs dostępny pod adresem https://phishingstop.aliorbank.pl/ skierowany jest do wszystkich internautów, a nie wyłącznie do klientów Alior Banku. Dzięki uruchomionej w zeszłym roku akcji edukacyjnej internauci mogą w interaktywny sposób dowiedzieć na co zwracać uwagę podczas korzystania z komputera by chronić swoje pieniądze i dane przed cyberprzedstępcami.

Kurs składa się z 6 lekcji zawierających zarówno wprowadzenie teoretyczne, jak i ćwiczenia praktyczne, polegające na stwierdzeniu czy prezentowane wiadomości e-mail, SMS-y, czy strony WWW są prawdziwe czy przygotowane przez przestępców.

6 lekcji kursu

Podczas lekcji pierwszej zmierzysz się ze złośliwymi mailami.

złośliwe maile

Lekcja druga nauczy Cię rozpoznawać podejrzane strony bankowości internetowej. Mistrz Ban-King podczas nauki odwołuje się do serwisu nowej bankowości internetowej Alior Banku, ale przekazywane nauki są uniwersalne i pozwalające wykrywać fałszywe strony podszywające się pod wszystkie banki.

fałyszywa strona banku

W trakcie lekcji trzeciej i czwartej otrzymasz komplet wiedzy dotyczącej fałszywych SMS-ów oraz próby wyłudzenia danych przez telefon.

podejrzany sms

telefon z banku

Jeżeli bezpieczeństwo korzystania z aplikacji bankowej na smartfonie nie jest Ci obce, bez trudu poradzisz sobie z lekcją piątą.

bezpieczeństwo aplikacji mobilnych

Lekcja szósta sprawdzi, jak zachowasz się w trakcie wystąpienia zagrożenia.

zagrożenie

Podejmiesz wyzwanie?

Pamiętaj, przestępcy nie śpią! Piętnaście minut poświęcone na wykonanie powyższych ćwiczeń może zaoszczędzić Ci problemów związanych z phishingiem w przyszłości. Czy myślisz, że Twoja rodzina lub znajomi nabraliby się na prezentowany w ćwiczeniach phishing, gdyby spotkali się z nim w prawdziwym życiu?

Jeżeli znasz inne strony edukacyjne ukierunkowane na tematykę phishingową, podziel się nimi w komentarzach.

Jest nam niezwykle miło, że dotarłeś aż tutaj! Jeżeli uważasz, że powyższy tekst jest wartościowy, będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej, bo być może dzięki temu trafi do innej osoby, która również potrzebuje go przeczytać.

2 myśli na “Zadanie na weekend #3: Przejdź kurs samoobrony przed phishingiem [video]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *