Przeskocz do treści

Zadanie na weekend #6: Ustaw limity dla płatności kartą w swoim banku.


Na przeczytanie potrzebujesz
2 minut(y).

Jak co piątek wracamy do Was z krótkim zadaniem na weekend, którego wykonanie podniesie poziom Waszego bezpieczeństwa w sieci. Dzisiejsze zadanie, nawiązuje do poprzedniego artykułu Co zrobić w przypadku kradzieży portfela i dokumentów?. Waszym zadaniem jest ustawienie odpowiednich limitów dla płatności kartą w bankach, z których korzystacie.

Co to są limity transakcyjne?

Każdy bank oferuje swoim klientom możliwość zdefiniowania tzw. limitów transakcyjnych. Pozwalają one na zdefiniowanie  “bezpiecznego progu” dokonywania zakupów za pomocą karty, którego nie można przekroczyć. W większości banków możemy zdefiniować limit zarówno dla liczby poszczególnych typów transakcji (jak np. wypłaty z bankomatu, przelewy, czy też płatności w internecie), jak również ich maksymalną kwotę (w ciągu dnia, czy miesiąca, w zależności od banku).

Jeśli ktoś uzyska dostęp do naszej karty i środków na niej - zarówno w przypadku kradzieży fizycznego plastiku, jak i poznania przez kogoś numeru karty (na przykład wskutek wycieku danych ze strony internetowej, na której podaliśmy dane karty), potencjalne straty będą ograniczone. Złodzieje mogą ukraść maksymalnie taką kwotę, ile wynosi limit.

Przykład: Mamy na koncie 10 000 zł i ustawiony limit dzienny dla płatności internetowych w wysokości  100 zł. W przypadku kradzieży danych naszej karty,, potencjalny przestępca będzie w stanie ukraść nam “jedynie” 100 zł (zanim się zorientujemy i zablokujemy kartę). To znacznie lepszy scenariusz, niż kradzież wszystkich naszych pieniędzy.

Limity, ustawione za pomocą bankowości internetowej, mogą wyglądać np. tak, jak na poniższym obrazku. Oczywiście każdy z Was musi się zastanowić, ile pieniędzy wydaje i na jakim poziomie powinien ustawić swoje limity. Dla przykładu - jeżeli często wykonujemy transakcje w internecie na kwotę przekraczającą 300 zł, to poniższy limit będzie oczywiście zbyt niski. Jeżeli natomiast nie korzystacie z zakupów w internecie, to śmiało możecie ustawić go na zero. W dowolnym momencie można to zmienić.

Jak ustawić limit dla płatności kartą?

Limity można ustawić zarówno odwiedzając placówkę banku, jak i dzwoniąc na infolinię, ale moim zdaniem najwygodniej i najszybciej jest to zrobić przez internet lub aplikację mobilną. Niestety każdy z banków posiada inny system bankowości elektronicznej, dlatego nie jestem w stanie podać Wam jednego, uniwersalnego przepisu krok po kroku, jak to zrobić. Poniżej dzielę się kilkoma, znalezionymi na stronach banków, opisami, jak krok po kroku ustawić limity na karcie w ich systemach:

Jeżeli Waszego banku nie ma na powyższej liście, powinniście odwiedzić jego stronę internetową i zapoznać się z informacjami dla klienta poszukując frazy “limity transakcyjne” bądź po prostu “limity”. Podzielcie się w komentarzach znalezionymi instrukcjami, dla banków, których tu brakuje.

Zachęcam Was do tego, aby przekazać wiedzę o limitach płatności swoim bliskim, a w szczególności osobom starszym. Mogą oni nie wiedzieć o takiej możliwości, a jest to jeden z mechanizmów, który może uchronić przed utratą oszczędności życia.

Jest nam niezwykle miło, że dotarłeś aż tutaj! Jeżeli uważasz, że powyższy tekst jest wartościowy, będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej, bo być może dzięki temu trafi do innej osoby, która również potrzebuje go przeczytać.

1 myśl na “Zadanie na weekend #6: Ustaw limity dla płatności kartą w swoim banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *