Przeskocz do treści

Zadanie na weekend #2: Zwiększamy bezpieczeństwo konta na Facebooku [video]


Na przeczytanie potrzebujesz
2 minut(y).

logo FacebookaPoprzedni artykuł rozpoczynający cykl publikacji pod tytułem "zadanie na weekend" spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony czytelników. Dziękujemy! Kontynuując, przygotowałem dla Ciebie poradnik opisujący kroki, które należy podjąć, aby włączyć tzw. dwuskładnikowe uwierzytelnianie na Twoim koncie Facebook (w prostych słowach: konieczność podania kodu SMS podczas logowania z nowego komputera). Jeżeli nie wiesz czym jest i do czego służy ten mechanizm, zachęcam do tego, abyś rozpoczął lekturę od przeczytania tekstu Marcina pt. Czym jest dwuskładnikowe uwierzytelnianie?

Dotarły do nas sygnały od czytelników, że "zadanie na weekend" z poprzedniego tygodnia pt. Włączamy dwuskładnikowe uwierzytelnienie w Gmail zbyt długo się czytało. Dlatego wychodząc na przeciw oczekiwaniom i szanując Twój czas, w tym tygodniu poza tekstem przygotowałem dla Ciebie również materiał video, który trwa minutę i zawiera wszystkie niezbędne kroki, które trzeba wykonać, aby zwiększyć bezpieczeństwo logowania na Twoim koncie Facebook.

Dlatego (bez zbędnej zwłoki) zapraszam Cię do obejrzenia poniższego filmu. Dodatkowo w artykule pod filmem znajdziesz opis wszystkich kroków wykonanych w filmie.

Jak włączyć logowanie z kodem SMS na Facebooku?

Włączenie dodatkowej autoryzacji SMS przy logowaniu na konto Facebook jest stosunkowo łatwe i wymaga wykonania jedynie kilku kroków. Całość nie zajmie Ci więcej niż 3 minuty.

  1. Zaloguj się na swoje konto Facebooka.
  2. Z niebieskiego menu po prawej stronie wybierz opcję ustawienia:
  3. W menu po lewej stronie kliknij w link "Bezpieczeństwo i logowanie":
  4. Na ekranie który się pojawił kliknij w przycisk "Edytuj" znajdujący się obok pozycji "Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego":
  5. Przed Tobą znajduje się ekran, za pomocą którego możesz rozpocząć proces włączania dwuskładnikowego uwierzytelniania. Kliknij w przycisk "Rozpocznij":
  6. Na ekranie, który się wyświetli wybierz opcję "Wiadomość SMS". Jeżeli korzystasz już i znasz aplikację Google Authenticator, możesz zamiast tego wykorzystać opcję "Aplikacja uwierzytelniająca":
  7. Jeżeli podałeś wcześniej w swoim profilu numer telefonu, Facebook wyśle Ci wiadomość SMS z 6 cyfrowym kodem, który należy przepiać w pole, które wyświetlają Ci się na ekranie. Jeżeli nie podawałeś jeszcze numeru telefonu, zostaniesz o to poproszony.

To wszystko! Logowanie z koniecznością wpisania kodu z SMS, po podaniu loginu i hasła zostało włączone. Od teraz za każdym razem, gdy ktoś będzie próbował zalogować się na komputerze, z którego wcześniej nie logowałeś się do Facebooka, zostanie poproszony o przepisanie kodu z wiadomości SMS.

Gratuluję! Jeżeli wykonałeś wszystkie powyższe kroki, to zadanie na weekend zostało zaliczone, a Twój poziom bezpieczeństwa w sieci wzrasta metodą małych kroków.

Przekonaj swoich bliskich do wykonania podobnego ćwiczenieh i zadbaj również o ich bezpieczeństwo!

Jest nam niezwykle miło, że dotarłeś aż tutaj! Jeżeli uważasz, że powyższy tekst jest wartościowy, będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej, bo być może dzięki temu trafi do innej osoby, która również potrzebuje go przeczytać.

2 myśli na “Zadanie na weekend #2: Zwiększamy bezpieczeństwo konta na Facebooku [video]

 1. Kaja

  Hmm mam blokadę przed podawaniem swojego numeru telefonu tam gdzie nie jest to zupełnie konieczne... i tak fejsbukowi dajemy tyle swoich danych, i jeszcze telefon mam im podać?

  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Kaja, masz rację. Czasem jednak musimy wybrać jakiś kompromis pomiędzy prywatnością, a bezpieczeństwem. W tym przypadku nie musisz podawać im swojego numeru telefonu, a zdecydować się na generowanie kodów jednorazowych za pomocą aplikacji (np. Google Authenticator) lub użycie tokena sprzętowego (np. Yubikey, o którym też pisaliśmy osobny artykuł).

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *