Przeskocz do treści

#009: Czy(m) robić kopie zapasowe?


Na przeczytanie potrzebujesz
< 1 minutę.

W dziewiątym odcinku bezpiecznego podcastu rozmawiamy o tym, czym są kopie zapasowe i w jaki sposób prawidłowo je wykonywać. Dzielimy się swoimi przemyśleniami w tym zakresie oraz podpowiadamy z jakich narzędzi warto skorzystać.

Notatki do odcinka

Rady, o których mówiliśmy w odcinku:

  1. Zastanów się jakie dane są dla Ciebie ważne. Wiesz które pliki chciałbyś objąć kopią bezpieczeństwa? Do wyboru masz m.in. kontakty, zdjęcia, hasła czy kody QR do generowania haseł 2FA.
  2. Jeżeli jest to możliwe wykonaj więcej niż jedną kopię bezpieczeństwa, na różnch nośnikach (np. kopie fizyczną, zapis na pendrive czy dysk w chmurze)
  3. Stwórz harmonogram wykonywania kopii zapasowych (manualny lub automatyczny).
  4. Raz na jakiś czas sprawdź czy wykonana kopia bezpieczeństwa daje się odtworzyć
  5. Jeżeli obawiasz się bezpieczeństwa swoich danych w chmurze (np. przechowywanych na Dropbox lub Google Drive) przed ich wysłaniem możesz dodatkowo je zaszyfrować.
  6. Porozmawiaj z rodziną i znajomymi o tworzeniu kopii bezpieczeństwa. Zapytaj jakie dane są dla nich ważne i pomóż im skonfigurować ich sprzęt i oprogramowanie tak, by kopia bezpieczeństwa wykonywała się u nich automatycznie, z jak najmniejszym ich zaangażowaniem.

Montaż: Marcin Gromek

#polskipodcast

Jest nam niezwykle miło, że dotarłeś aż tutaj! Jeżeli uważasz, że powyższy tekst jest wartościowy, będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej, bo być może dzięki temu trafi do innej osoby, która również potrzebuje go przeczytać.

1 myśl na “#009: Czy(m) robić kopie zapasowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *