Przeskocz do treści

Fake newsy w czasach pandemii – nie wierz we wszystko, co przeczytasz w internecie.


Na przeczytanie potrzebujesz
2 minut(y).

Świat znalazł się w ciężkiej sytuacji. O tym wszyscy z nas wiedzą (mam przynajmniej taką nadzieję). Niestety nawet tak poważne zagrożenie dla zdrowia i życia populacji jest wykorzystywane przez oszustów do nakręcania fali paniki, zarabiania na klikaniuw linki, a także próby kradzieży naszych pieniędzy.

Czym są fake newsy (fejk niusy)?

Fake news (ang. fałszywe wiadomości), to pojęcie które powstało wraz z rozwojem internetu i oznacza rozpowszechnianie informacji nieprawdziwych, często brzmiących sensacyjnie i oddziałujących na nasze emocje. W ten sposób nieuczciwe osoby próbują wykorzystać tzw. socjotechnikę (czyli techniki manipulacji), aby osiągnąć korzyści płynące z naszego zachowania. Fake newsy mogą być wykorzystywane w różnym celu, np. do:

  • Budowania poczucia sensacji i strachu czytających (wiadomo, że ludźmi, którzy się boją łatwiej sterować i sugerować im pewne zachowania - jak np. wykonanie dużej ilości zakupów, bez większego uzasadnienia).
  • Zarabiania na dużej oglądalności artykułu w internecie. Należy mieć świadomośc, że przytłaczająca większośc stron internetowych, które czytamy zarabia na wyświetlanych reklamach. Im więcej czytelników, tym większy przychód z reklam. Dlatego też nie ma się co dziwić, że serwisy w internecie tworzą tytuły w taki sposób, aby zachęcić czytelnika do kliknięcia pod wpływem emocji.
    Przy okazji  zwróć uwagę, że bezpieczny.blog nie ma reklam i cała nasza praca, to przekazywanie Wam wiedzy zupełnie za darmo. Jeżeli masz ochotę “postawić nam kawę”, to jest taka możliwość za pomocą przycisku w kolumnie po prawej stronie (na telefonie - na dole strony). Dziękujemy - pozwoli nam to na utrzymanie serwerów 🙂
  • Kradzieży pieniędzy. Oszuści wykorzystują obecną sytuację do tego, aby ludzie pod wpływem strachu podejmowali pochopne decyzje. Przykładem może być wiadomość SMS o tym, że rząd blokuje środki obywateli na czas pandemii i jeżeli chcesz, aby został Ci 1000 zł, to kliknij w link - kto by nie kliknął? 🙂
  • Zabawy. Zwyczajnie są ludzie, których bawi to, że nieprawdziwa sytuacja opublikowana przez nich, zatacza coraz szersze kręgi w internecie.

Nie wierz we wszystko, co czytasz!

Internet, w przeciwieństwie do np. książek, czy gazet posiada ciekawą właściwość, która pozwala każdemu na publikację dowolnej treści, bez jakiejkolwiek weryfikacji. Tak! Bez jakiejkolwiek weryfikacji! Dlatego bardzo ważne jest to, aby nie wierzyć bezgranicznie we wszystko, co czytamy w internecie.

Jak odróżnić fake newsy od prawdziwych informacji?

Poniżej znajdziesz kilka punktów, których stosowanie ograniczy ilość nieprawdziwych sytuacji płynących do Ciebie:

  • Zawsze patrz krytycznym okiem na informacje, które do Ciebie docierają - nawet jeżeli przekazuje Ci je znajomy i “wie o nich z pewnego źródła” (wujek ze strony mamy, ma przyjaciela, którego przyjaciółka żony zna pewnego generała…).
  • Weryfikuj u źródła. Jeżeli w artykule mowa o działaniach i decyzjach Rządu, to zweryfikuj tę informację na oficjalnych stronach rządowych, których adres kończy się na “gov.pl”. Szczególnie powinny zwrócić Twoją uwagę wiadomości sensacyjne, przekazywane w tajemnicy od “pewnego źródła”, którego nie da się zweryfikować.
  • Nie sugeruj się samym tytułem. Przeczytaj dokładnie treść całej wiadomości lub artykułu.
  • Jeżeli w przesłanej wiadomości jest link, to zanim go klikniesz, dokładnie zweryfikuj, czy znasz ten adres. Pamiętaj, że oszuści bardzo lubią chaos i atmosferę strachu.

Warto również pamiętać, aby nie przesyłać dalej informacji, które brzmią sensacyjnie, a których źródła się nie sprawdziło. Dzięki temu, nie będziemy się przyczyniać do rozpowszechniania nieprawdy i siania paniki.

… i najważniejsze na koniec:

Jest nam niezwykle miło, że dotarłeś aż tutaj! Jeżeli uważasz, że powyższy tekst jest wartościowy, będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej, bo być może dzięki temu trafi do innej osoby, która również potrzebuje go przeczytać.

1 myśl na “Fake newsy w czasach pandemii – nie wierz we wszystko, co przeczytasz w internecie.

  1. PanPomidorek

    Niektóre filtry do blokerów reklam blokują właśnie fake news i typowe scamy. My mamy takie polski filtry, choćby KAD, które gorąco polecam wszystkim osobom nietechnicznym.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *