Przeskocz do treści

Nie strać głowy w czarny piątek!


Na przeczytanie potrzebujesz
2 minut(y).

Obietnice dużych rabatów i limitowanych promocji mogą łatwo wpłynąć na nasz trzeźwy osąd. W zakupowej euforii i gąszczu niekończących się okazji warto jednak zachować trzeźwość umysłu i stosować kilka prostych zasad poprawiających bezpieczeństwo podczas zakupów w sieci. Nie strać głowy (i pieniędzy!) w czarny piątek.

Co prawda oficjalnie czarny piątek (ang. Black Friday) wypada w piątek po obchodzonym w USA Dniu Dziękczynienia (w roku 2019 przypada na 29 listopada), jednak wiele większych i mniejszych sklepów w Polsce już na tydzień przed tym świętem konsumpcjonizmu bombarduje klientów obietnicami wielkich zniżek. Takie zamieszanie to doskonała okazja dla cyberprzestępców, by wyruszyć na łowy, jednak nie w poszukiwaniu doskonałych promocji, a ofiar przekrętów.

Modus operandi

Schematy działania oszustów są różne, ale w ostatnich latach ograniczają się zazwyczaj do:

Samoobrona

Żeby uchronić się przed powyższymi zagrożeniami w zbliżający się czarny piątek sugerujemy:

  • Jak uczy mistrz BanKing w ramach kursu samoobrony przed phishingiem: Niewiarygodnie kuszące propozycje traktować z rezerwą.
  • Nie otwierać podejrzanych załączników, dołączonych do maili, których się nie spodziewaliśmy (mogą zawierać złośliwe oprogramowanie).
  • Weryfikować wiarygodność sklepu internetowego przed dokonaniem w nim zakupu.
  • Nie podawać kodów BLIK znajomym oraz rodzinie poprzez Facebook'a (lub zweryfikować ich prośbę innym niezależnym kanałem np. poprzez rozmowę telefoniczną).
  • Będąc na stronie bankowości internetowej, dokładnie sprawdzać adres wyświetlony w przeglądarce.
  • Przed dokonaniem transakcji w internecie dokładnie przeczytać informacje zawarte w otrzymanym SMS-ie odnośnie wykonywanej transakcji.

Podejrzane strony, wiadomości e-mail oraz SMS można zgłaszać na mail do zespołów CSIRT GOV ([email protected]) oraz CERT Orange ([email protected]). Przez formularz www można poinformować  bezpośrednio takie firmy jak Google lub Microsoft (zablokują one dostęp do tych stron na swoich przeglądarkach).

Inne ostrzeżenia o zagrożeniach związanych z czarnym piątkiem oraz bezpieczeństwem w sieci możecie przeczytać tutaj, tutaj i tu.

Redakcja serwisu bezpieczny.blog życzy bezpiecznych zakupów.

Jest nam niezwykle miło, że dotarłeś aż tutaj! Jeżeli uważasz, że powyższy tekst jest wartościowy, będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej, bo być może dzięki temu trafi do innej osoby, która również potrzebuje go przeczytać.

1 myśl na “Nie strać głowy w czarny piątek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *