Przeskocz do treści

#005: Przekręty na świeta.


Na przeczytanie potrzebujesz
2 minut(y).

W piątym odcinku bezpiecznego podcastu rozmawiamy o tym, w jaki sposób dbać o bezpieczeństwo w czasie wykonywania przedświątecznych zakupów w sieci.

Gościem specjalnym odcinka jest Adam Haertle, twórca serwisu ZaufanaTrzeciaStrona.pl oraz organizator konferencji WhatTheHack. Adam znalazł chwilę czasu, żeby podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami i radami, które pozwolą nam obronić się przed zagrożeniami związanymi z wykonywaniem świątecznych zakupów w internecie.

Notatki do odcinka

Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów. Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na nabycie prezentów z wykorzystaniem internetu. Przestępcy natomiast wymyślają coraz to nowe sposoby na oszukanie klientów, chcących zakupić na prezent dla bliskich markowy towar, w najniższych możliwych cenach. Nie da się opisać wszystkich możliwych scenariuszy ataku, można jednak zastosować się do kilku prostych rad, które pomogą Wam znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa w trakcie zakupu gwiazdkowych prezentów.

Rady, o których mówiliśmy w odcinku:

  1. Jeżeli wykonujesz zakupy w internecie za pomocą smartphone’a, jeżeli to możliwe korzystaj w tym celu z dedykowanej aplikacji mobilnej danego sprzedawcy (np. Allegro, Ceneo, Zara, Zalando). O wiele trudniej jest podrobić przestępcą dedykowaną aplikację, niż stronę internetowego sklepu.
  2. Podejrzanie dobre oferty traktuj z rezerwą. Lepiej kupić towar o kilka złotych drożej w zaufanym sklepie, niż później żałować całości straconych w ramach oszustwa środków.
  3. W ramach możliwości, za zakupy w internecie płać mechanizmem BLIK lub kartą kredytową - możesz wtedy skorzystać z mechanizmy CashBack. 
  4. Zachowaj czujność. Przydatne może być wyrobienie nawyku dokładnego sprawdzania internetowej strony sklepu lub promocji zawsze wtedy, gdy otrzymana reklama, link, e-mail czy sms, sprawiają, że podnosi nam się ciśnienie, czujemy niepokój lub nadmierną ekscytację. Udany przekręt to w dużej mierze gra na naszych emocjach.
  5. Jeżeli zamawiasz prezenty z odbiorem w  paczkomacie InPost, ściągnij aplikację na swój smartphone z oficjalnego sklepu z aplikacjami Google Play lub App Store. Pozwoli Ci ona bezpiecznie śledzić wszystkie otrzymywane przesyłki. Nie daj nabrać się na fałszywe smsy wysyłane przez przestępców.

Montaż: Marcin Gromek

#polskipodcast

Jest nam niezwykle miło, że dotarłeś aż tutaj! Jeżeli uważasz, że powyższy tekst jest wartościowy, będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej, bo być może dzięki temu trafi do innej osoby, która również potrzebuje go przeczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *