Przeskocz do treści

BLIK – czyli szybka i bezpieczna forma płatności


Na przeczytanie potrzebujesz
4 minut(y).

Jeżeli jeszcze nie słyszałeś o BLIKu, to warto się nim zainteresować, chociażby z tego  względu, że jest to innowacyjny i polski pomysł na szybkie płatności w internecie. Nie musisz znać czyjegoś numeru konta - do wykonania przelewu wystarczy Ci znajomość jego numer telefonu.

Na początek chciałbym zaznaczyć, że nie jest to artykuł sponsorowany. Często przy drobnych rozliczeniach ze znajomymi pytam - czy mogę zapłacić BLIKIEM, na co słyszę „a co to jest?”. Dlatego zdecydowałem się z Wami podzielić wiedzą o tej formie płatności i przy okazji pokazać Wam dlaczego uważam ją za bezpieczną.

Co to jest BLIK?

BLIK to usługa szybkich płatności (przelewów) pomiędzy osobami posiadającymi konta w banku, który taką usługę oferuje. Na dzień dzisiejszy z tej formy płatności mogą korzystać klienci:

  • Alior Banku,
  • Banku Millennium,
  • Santander Banku Polska,
  • ING Banku Śląskiego,
  • mBanku,
  • PKO BP,
  • Getin Banku,
  • T-Mobile Usługi Bankowe,
  • BNP Paribas,
  • Credit Agricole,
  • Pekao S.A.,
  • Spółdzielczej Grupy Bankowej.

Usługa ta została wprowadzona na rynek w 2015 roku przez Polski Standard Płatności - spółkę, w której skład wchodziło kilka polskich banków. Od tamtej pory liczba banków udostępniających usługę BLIK sukcesywnie się powiększa.

Jak działa BLIK?

Aby skorzystać z BLIKA, musisz posiadać telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją mobilną jednego z banków wymienionych na liście powyżej. Za jej pomocą możesz wygenerować 6-cyfrowy kod, który jest ważny dwie minuty. Może on zostać przez Ciebie wykorzystany do wykonania płatności poprzez:

  • podanie go na stronie operatora płatności, który dopuszcza taką formę rozliczenia (np. podczas zakupów na aukcji internetowej, lub w sklepie internetowym),
  • wpisanie go w terminalu podczas zakupów w sklepie stacjonarnym,
  • użycie go w bankomacie zamiast wkładania klasycznej karty płatniczej.

Po podaniu wygenerowanego kodu BLIK, na ekranie Twojego telefonu pojawi się komunikat z kwotą zakupu (lub wypłaty z bankomatu) oraz danymi dotyczącymi odbiorcy płatności (czyli np. sklepu, w którym płacisz). Jeżeli wszystkie informacje wyświetlane na ekranie się zgadzają i potwierdzasz transakcję w aplikacji (w zależności od banku np. podajesz PIN, korzystasz z autoryzacji odciskiem palca czy Face ID),. 

Przelew na telefon BLIK

Warto też poznać inną funkcję BLIKA, która pozwala na przelewanie drobnych kwot bez znajomości numeru konta odbiorcy. Aby skorzystać z tej możliwości, musisz w aplikacji mobilnej jednego banków, z których usług korzystasz wskazać numer telefonu komórkowego, który będzie od tej pory powiązany z  Twoim kontem bankowym. Dzięki temu osoba, która chce wykonać do Ciebie przelew nie musi znać Twojego numeru konta bankowego (w postaci trudnych do zapamiętania 26 cyfr). Wystarczy, że za pomocą swojej aplikacji bankowej wybierze opcję przelewu na telefon i poda Twój numer telefonu lub wskaże Twój kontakt bezpośrednio z książki telefonicznej. Powiązanie Twojego numeru telefonu z innym numerem rachunku (także w innym banku) praktycznie natychmiast jest rejestrowane przez system. To znaczy, że jeśli zmienisz bank, nie musisz mówić o tym znajomym przy rozliczaniu się za wieczorne wyjście. Stale przesyłają Ci pieniądze “na numer telefonu”, który się nie zmienił.

Największym plusem tej formy płatności jest to, że pieniądze znajdują się na Twoim koncie praktycznie od razu, a nie tak jak w przypadku standardowych przelewów - po kilku godzinach lub nawet następnego dnia. Co więcej ten typ przelewów (na moment pisania artykułu) najczęściej jest darmowy (oczywiście musisz to zweryfikować w tabeli opłat i prowizji swojego banku).

Czeki BLIK

Czeki, to bardzo wygodna forma przekazywania gotówki na odległość, którą również daje BLIK. Jak to działa? Wyobraź sobie, że Twoje dziecko przebywa obecnie na koloniach i nie posiada karty płatniczej lub na karcie skończyły się właśnie pieniądze, a chcesz jak najszybciej udostępnić mu środki na najpilniejsze potrzeby. Tu z pomocą przychodzi czek BLIK.

Jest to usługa, która pozwala na wygenerowanie „czeku”, czyli w rzeczywistości specjalnego kodu, który jest powiązany z określoną kwotą i terminem ważności. Przy znajomości hasła zabezpieczającego, można wykorzystać go do wypłacenia gotówki z bankomatu lub płatności w sklepie czy internecie.

Jakie są zalety płacenia BLIKIEM?

Zalet jest wiele, ale moim zdaniem najważniejsze z nich to:

  • szybkość - pieniądze znajdują się natychmiast u odbiorcy, a nie tak jak w przypadku standardowych przelewów po kilku lub kilkunastu godzinach,
  • brak konieczności znajomości numeru konta odbiorcy - do przelania pieniędzy wystarczy znać numer telefonu drugiej osoby,
  • nie trzeba zakładać dodatkowych kont - jest to usługa zintegrowana i oferowana przez banki, dzięki czemu nadzoruje ją KNF.

Czy BLIK jest bezpieczny?

Tak. Jest to usługa bezpieczna, często nawet bezpieczniejsza od płatności wykonywanej poprzez standardowy mechanizm płatności w internecie. Należy zwrócić uwagę, że:

  • korzystając z BLIKA, wykorzystujemy aplikację banku, a nie firmy trzeciej,
  • podczas potwierdzania płatności widzimy na ekranie telefonu szczegóły operacji, którą zatwierdzamy,
  • w przypadku utraty telefonu, aby ukraść pieniądze za pomocą BLIKA, przestępca musiałby znać kod blokady do naszego telefonu (liczę, że taki posiadasz), PIN do usługi BLIK,
  • na usługę BLIK można zdefiniować limity, które nie będą mogły zostać przekroczone(a przykład - nie więcej niż 100 zł dziennie).

Zagrożenia związane z BLIKIEM

Przestępcy bardzo chętnie wymyślają scenariusze oszustw związane z nowymi rozwiązaniami technologicznymi, BLIK nie jest wyjątkiem. Jak w większości przypadków, tak i w przypadków oszustw na BLIKA najsłabszym ogniwem jest człowiek.

W sieci można znaleźć historie osób, które zostały poproszone przez internautów podających się za ich bliskich do wygenerowania i przesłania im kodu BLIK (np. za pośrednictwem mediów społecznościowych) . Ofiara była przekonywana, że ich (fałszywy) znajomy zgubił kartę lub zapomniał karty płatniczej, czy ma problem z “dociągnięciem do pierwszego”. Oszust obiecywał, że odda z nadwyżką pożyczone pieniądze, które ma zamiar właśnie wypłacić z bankomatu. W związku z nasilaniem się tego typu przestępstw banki wraz z Polskim Standardem Płatności (dostawcą BLIKA) wydały specjalny komunikat ostrzegający klientów.

Innym scenariuszem oszustwa wykorzystującego usługę BLIK jest tworzenie fałszywych stron internetowych, na których ofierze wyskakuje błąd operacji podczas zakupu produktu . W tym samym czasie pomoc techniczna sklepu (najczęściej poprzez wewnętrzny chat fałszywej strony internetowej) przesyła ofierze link do płatności dotyczący transakcji, której chwilę wcześniej nie udało się ukończyć. Płatność ta ma odbyć się z wykorzystaniem metody BLIK, jednak kupowany przez ofiarę towar jest zupełnie czym innym niż to, co wyklikiwał chwilę wcześniej na fałszywej stronie sklepu, opłacony towar przesyłany jest bezpośrednio do oszustów, zamiast na adres ofiary. Więcej informacji o tego rodzaju ataku możecie przeczytać w artykule serwisu ZaufanaTrzeciaStrona.pl.

Jak zacząć?

Mam nadzieję, że mój artykuł przynajmniej trochę zainteresował Cię tą formą płatności. Aby zacząć, pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy Twój bank oferuje usługę BLIK. Jeżeli tak, zainstaluj na swoim telefonie aplikację mobilną swojego banku. To, w jaki sposób za jej pomocą zacząć korzystać z BLIKA, znajdziesz na stronach banku lub kontaktując się z jego infolinią. 

Na zakończenie

BLIK to bezpieczny sposób płatności za towary i usługi w internecie oraz bezpieczny sposób przesyłania pieniędzy do znajomych bez znajomości ich numeru konta. Przy jego stosowaniu należy jednak pamiętać i zawsze stosować poniższe zasady bezpieczeństwa:

  • Nigdy nie podawaj kodu BLIK innym osobom. Próby wyłudzenia kodu BLIK oraz nakłonienia ofiary do zaakceptowania przelewu są najczęściej spotykaną próbą oszustwa z wykorzystaniem tej technologii.
  • Zawsze uważnie czytaj komunikat informujący o tym jaką operację potwierdzasz. Jest to ostatni mechanizm bezpieczeństwa chroniący Cię przed ewentualnymi oszustami próbującymi uzyskać dostęp do Twoich pieniędzy przesyłanych z wykorzystaniem BLIKA.
Jest nam niezwykle miło, że dotarłeś aż tutaj! Jeżeli uważasz, że powyższy tekst jest wartościowy, będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej, bo być może dzięki temu trafi do innej osoby, która również potrzebuje go przeczytać.

1 myśl na “BLIK – czyli szybka i bezpieczna forma płatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *