Przeskocz do treści

Jak nie zostać słupem?


Na przeczytanie potrzebujesz
2 minut(y).

Kim jest Słup? Słupem (lub mułem) nazywana jest osoba, która świadomie lub nieświadomie wykorzystywana jest przez przestępców, w celu dokonania oszustwa lub prowadzenia nielegalnej działalności. Oszustwo to może polegać np. na zaciągnięciu przez przestępców kredytu w imieniu słupa lub przepuszczeniu przez konto bankowe słupa pieniędzy pochodzących z przestępstwa.

W jaki sposób przestępcy poszukują/tworzą konta słupów?

Jeżeli coś wygląda dla Ciebie na zbyt piękne by mogło być prawdziwe, to najprawdopodobniej tak jest. Jeżeli anonimowa osoba w Internecie proponuje Ci 200-400 PLN za odbieranie przelewów i przesyłanie ich na inny rachunek bankowy to w Twojej głowie powinna zapalić się ostrzegawcza lampka. Godząc się na wykonywanie takich usług stajesz się trybikiem w przestępczej maszynie. Jest to przykład w miarę jawnego pozyskiwania kont słupów przez przestępców, którzy dodatkowo starają się uzyskać dostęp do rachunków bankowych założonych na nie swoje dane w inny sposób:

  • Tworząc fałszywe ogłoszenia o pracę, w których obiecują w miarę łatwy zarobek w niepełnym wymiarze godzin, wymagając przy tym przesłania skanu dowodu osobistego i/lub wykonania przelewu (w celu rzekomego potwierdzenia tożsamości) z posiadanego przez Ciebie konta na niską kwotę (np. 1 PLN lub 0,01 PLN).
  • Włamując się na skrzynkę pocztową i przeszukując ją pod kątem występowania skanów dowodów osobistych oraz informacji o otwartych rachunkach bankowych. Następnie na podstawie fałszywego dowodu osobistego utworzonego z wykorzystaniem pozyskanych prawdziwych danych otwierają konta w bankach, w których słup nie ma jeszcze otworzonego rachunku.

Tak stworzone konto słupa może zostać wykorzystane przez przestępcę lub po prostu odsprzedane dalej. Ogłoszenia z ofertami kont bankowych „na sprzedaż” wahają się od 100 do 1000 PLN.

O czym należy pamiętać by nie zostać słupem?

  • Nigdy nie zgadzaj się na dobrowolne bycie pośrednikiem w procesie przelewów w pieniędzy pomiędzy innymi osobami. To, co Tobie przedstawiane jest jako łatwa okazja do zarobku, jest z dużym prawdopodobieństwem częścią nielegalnej działalności przestępczej.
  • Podchodź z ostrożnością do szczodrych ofert szybkiego zarobku pieniędzy w Internecie, które wymagają od Ciebie zakładania kont na Twoje dane w różnych bankach i wykonywanie z nich przelewów na podane przez zleceniodawcę konta.
  • Uważaj na ogłoszenia o pracę, które w celu „weryfikacji” Twoich danych wymagają od Ciebie wykonania przelewów na niskie kwoty (np. 1 PLN lub 0,01PLN). Wykonując taki przelew, otwierasz konto na swoje dane w innym banku, którym zarządzać będzie przestępca.
  • Dbaj o bezpieczeństwo swoich danych osobowych. Uważaj komu je powierzasz i przekazujesz. Chroń informacje znajdujące się na Twoim dowodzie osobistym (m.in. data i miejsce urodzenia, numer pesel, numer dowodu, data jego wydania i ważność). Zastanów się dwa razy czy wysyłanie zdjęcia lub skanu dowodu osobistego nieznanej Ci osobie jest zasadne. Na wyrobiony na Twoje dane fałszywy dowód osobisty przestępcy mogą próbować zaciągać kredyt.
  • Idąc za radą Łukasza zamieszczoną w artykule „Dlaczego warto mieć różne hasła do różnych stron internetowych?”, usuwaj skany dowodu i wrażliwe dane z Twojej poczty, jeżeli nie są Ci one już potrzebne. Jeżeli nie chcesz tego robić zadbaj o dwuskładnikowe uwierzytelnianie do swojej skrzynki pocztowej.

Co grozi za bycie słupem?

Chciałeś dorobić, a zapłacisz. Walutą najprawdopodobniej będzie Twój czas spędzony w więzieniu. Pamiętaj, że nieznajomość prawa nie zwalnia Cię z jego przestrzegania. Bycie słupem jest czynem karalnym i traktowane jest najczęściej jako współudział w przestępstwie, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak sprawdzić czy przestępcy nie założyli konta na moje dane?

Warto skorzystać z Centralnej Informacji o Rachunkach oferowanej przez KIR w ramach systemu Ognivo. Więcej na ten temat napiszemy niedługo w artykule „Jak sprawdzić w jakich bankach mam otwarte konta?”

Jest nam niezwykle miło, że dotarłeś aż tutaj! Jeżeli uważasz, że powyższy tekst jest wartościowy, będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej, bo być może dzięki temu trafi do innej osoby, która również potrzebuje go przeczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *