bezpieczny.blog

Nie zagub dziecka w sieci.


Na przeczytanie potrzebujesz
2 minut(y).

Uczeń z plecakiem i książkamiCzy zdajesz sobie sprawę z tego, że (według badań przeprowadzonych przez NASK), prawie co drugie dziecko w wieku 11-17 lat zetknęło się w internecie z treściami pornograficznymi, brutalną przemocą, czy tzw. patostreamami, a co trzecie z nich oglądało sposoby na popełnienie samobójstwa?

Duża część naszego życia odbywa się w sieci. Coraz częściej nasze dzieci mają do niej dostęp w łatwy i niekontrolowany sposób. Wielu z nas postrzega internet, jako miejsce, które ułatwia nam codzienne życie, dostarcza rozrywki oraz pomaga w znalezieniu interesujących nas informacji. Wielu także zapomina o tym, że można tam znaleźć również treści kontrowersyjne, brutalne i niezgodne z prawem. Zakamarki internetu zawierające takie dane można porównać do ciemnych uliczek, na których po zmroku kręcą się podejrzane osoby. Czy pozwolisz, aby w takich miejscach przebywało samotnie Twoje dziecko?

„Czy wiesz z kim Twoje dziecko spędza wakacje?”

NASK przeprowadził w tym roku bardzo ciekawe (i przede wszystkim ważne) badanie pod tytułem Nastolatki 3.0. Jego wyniki w bardzo skondensowany sposób przedstawiło na swojej stronie Ministerstwo Cyfryzacji gdzie czytamy m.in.:

Jak się okazuje, mimo że wakacje trwają i wspólnie wyjeżdżamy na rodzinny urlop, to tylko pozornie wiemy gdzie i z kim przebywa nasze dziecko, podczas gdy zostawiamy je sam na sam ze smartfonem, tabletem czy komputerem. Badania mówią o tym, że przeciętny polski nastolatek spędza w sieci dziennie około 4 godzin - to aż połowa czasu, który spędzasz codziennie w pracy. Myślę, że wystarczająca aby natknąć się na treści o których mowa powyżej.

Jak zaopiekować się dzieckiem w sieci?

Z pewnością uświadamianie dziecka, rozmowa z nim o tym co robi w sieci, próba zrozumienia jego aktualnych zainteresowań, a także problemów są podstawą, od której każdy świadomy rodzic powinien zacząć. Jednak, z uwagi na to, że jest to blog o technologii, a nie o psychologii, ze swojej strony zachęcam Was do korzystania z narzędzi, które nam jako rodzicom pozwalają kontrolować m.in.:

Pamiętaj, że masz cały wachlarz gotowych i dostępnych narzędzi, natomiast istotne jest, aby się zainteresować tym tematem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, w jaki sposób możesz z nich skorzystać, zachęcam Cię gorąco do przeczytania naszego artykułu Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci, gdy korzysta ze smartfona?.

 Jeżeli masz również inne sposoby, które warto wykorzystać w tym celu - podziel się nimi w komentarzu.

Exit mobile version