Na przeczytanie potrzebujesz 3 minut(y).
Rozmawiamy z Marcinem Gromkiem o mechanizmach jakie warto włączyć podczas korzystania z bankowości mobilnej oraz www. Radzimy od czego zacząć, a także co zrobić, aby czuć się komfortowo podczas logowania i wykonywania przelewów.
Notatki do odcinka
Pamiętaj, że nie musisz korzystać ze wszystkich kanałów dostępu do swoich środków w banku. Ważne, żebyś czuł się pewnie i komfortowo. Chodzi przecież o bezpieczeństwo Twoich pieniędzy. Dlatego jeżeli nie planujesz wykorzystywać np. kanału telefonicznego do wykonywania przelewów to podczas połączenia z konsultantem poproś o zablokowanie możliwości wykonywania transferów podczas połączenia z call center. Jeżeli w przyszłości będziesz chciał odblokować tę funkcję, będziesz mógł to zrobić np. poprzez bankowość elektroniczną lub wizytę w oddziale. Ta sama uwaga tyczy się korzystania z bankowości elektronicznej oraz mobilnej.
Jeżeli jednak chcesz z nich korzystać, to zachęcamy Cię do zapoznania się i zastosowania poniższych rad.
Od czego zacząć:
Na stronie internetowej Twojego banku wykorzystaj dostępne materiały, aby zapoznać się z oferowanymi funkcjami oraz mechanizmami bezpieczeństwa. Banki oferują różne formy przyswajania wiedzy w przystępny sposób: możesz przeczytać przewodnik, przejść samouczek lub obejrzeć filmy instruktażowe.
Na koniec nie zapoznij zapoznać się z sekcją bezpieczeństwa, dostępną w każdym banku:
Najważniejsze!
- Nie bój się korzystać z aplikacji mobilnej bankowości. Jest ona bezpieczna, wielokrotnie testowana przez bank oraz firmy zewnętrzne. W ramach pierwszego logowania użytkownik paruje aplikację bankową znajdującą się na jego telefonie ze swoim kontem (m.in. poprzez odpowiedzi na serię pytań oraz podanie otrzymywanych kodów). Aplikację bankową pobierz z oficjalnego sklepu Google Play lub App Store (linki do aplikacji znajdziesz również na oficjalnej stronie banku).
- Zawsze dokładnie czytaj wszystkie smsy lub wiadomości push, z kodami autoryzującymi transakcje bankowe lub kody służące do logowania do bankowości. Znajdziesz w nich szczegóły transakcji i operacji, które potwierdzasz.
- Logując się do bankowości elektronicznej zawsze korzystaj z „zaufanego urządzenia” – tj. urządzenia, co do którego masz zaufanie (wiesz kto z niego korzystał, wiesz jakie programy są na nim zainstalowane i kto ma do niego dostęp).
Pozostałe rady, o których mówiliśmy w odcinku:
Bankowość www
- Do każdego konta bankowości internetowej wykorzystuj inne, niepowiązane z pozostałymi kontami hasło. O tym jak stworzyć bezpieczne hasło pisał Łukasz w artykule „Jak stworzyć bezpieczne hasło?".
- Włącz powiadomienia elektroniczne (email, push, sms) o zdarzeniach na Twoim koncie bankowym:
- Informacje o błędnym i udanym logowaniu.
- Wiadomości o transakcjach wykonanych kartą.
- Powiadomienia o wpłatach i wypłatach z Twojego konta.
- Ustaw limity płatności internetowych dla przelewów wykonywanych z bankowości www.
- Zwracaj uwagę na adres strony bankowości na której się znajdujesz.
Karty płatnicze
- Ustaw limit dla płatności internetowych kart debetowych i kredytowych.
- W przypadku zakupów w internecie płać w miarę możliwości:
- kartą kredytową – w przypadku przestępczej transakcji możesz ubiegać się o zwrot środków w ramach funkcji „charge back”.
- Z wykorzystaniem pośrednika płatności (np. PayPall) – w przypadku problemów to PayPall będzie procesował z klientem zgłoszoną przez Ciebie reklamację.
- Zrezygnuj z kart debetowych, z których nie korzystasz a są podpięte do Twoich kont oszczędnościowych lub debetowych.
- Nie bój się korzystać ze zwirtualizowanych kart na telefonie - techniczne mechanizmy, które stoją za ich wykorzystaniem sprawiają, że są one bezpieczne.
- Włącz usługę 3Dsecure dla kart, którymi płacisz w internecie (jeżeli nie przeszkadza Ci dodatkowy krok potwiedzenia płatności w trakcie zakupów).
Aplikacja mobilna bankowości
- Ćwicz! Nie przezwyciężysz lęku przed korzystaniem z bankowości mobilnej i internetowej, jeżeli nie będziesz jej używać. Poproś rodzinę lub znajomych o codzienne wykonywanie przelewów na małe kwoty – pozwoli Ci to zaprzyjaźnić się z funkcją logowania do aplikacji mobilnej Twojej bankowości oraz funkcją przelewów.
- Ustaw limit dla płatności wykonywanych z aplikacji mobilnej banku.
- Jeżeli zgubiłeś telefon ze sparowaną bankową aplikacją mobilną rozparuj ją z wykorzystaniem bankowości www.
- Jeżeli możesz korzystaj z funkcji Przelew BLIK na telefon. Będziesz miał pewność, że nie pomyliłeś się w numerze konta, na które chciałeś przelać środki, a pieniądze dojdą do adresata chwilę po wykonaniu przelewu.
Inne przydatne funkcje:
- Śledź profile swojego banku w mediach społecznościowych. Znajdują się tam najnowsze zagrożenia czyhające na klientów bankowości internetowej.
- Przy logowaniu do bankowości internetowej zwróć uwagę na komunikaty bezpieczeństwa znajdujące się obok formularza logowania.
- Przejdź kurs ochrony przed phishigniem, bądź gotowy na zbliżające się zagrożenia. O tym jak to zrobić pisaliśmy w:
Montaż: Marcin Gromek
#polskipodcast
Z zawodu bezpiecznik, szukający dziury w całym. Sympatyk dzielenia się wiedzą, maniak planszówek, miłośnik książek i filmów szpiegowskich. Prywatnie mąż i tata.