Na przeczytanie potrzebujesz 2 minut(y).
Jak zwykle w piątek zapraszamy do wykonania „Zadania na weekend”. Po raz kolejny zachęcamy do podniesienia swojego poziomu bezpieczeństwa w internecie, poprzez wykonanie prostego zadania, niezabierającego dużej ilości czasu. W tym tygodniu robimy porządki na skrzynce pocztowej. Jeżeli nie potrzebujesz przechowywać na swojej skrzynce pocztowej plików (takich jak np. skany paszportu, dowodu osobistego, plik z hasłami), które zawierają informacje na Twój temat – usuń je.
Zanim wykonasz zadanie zapraszam Cię do lektury artykułu Łukasza Jak domorosły haker, dzięki poczcie e-mail i prostym sztuczkom, włamał się na konto bankowe. Przedstawiona jest w nim historia, która jeszcze kilka miesięcy temu mogła mieć miejsce – na podstawie danych zebranych ze skrzynki pocztowej przestępca mógł uzyskać dostęp do pieniędzy właściciela poczty.
Przy okazji, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, to zachęcam Cię do włączenia drugiego składnika uwierzytelniającego dla dostępu do Twojej poczty. O tym czym jest dwuskładnikowe uwierzytelnianie i jak włączyć je w poczcie Gmail możesz przeczytać artykułach Jak zwiększyć bezpieczeństwo swojego konta w internecie, czyli co to jest dwuskładnikowe uwierzytelnianie oraz Zadanie na weekend #1: Włączamy dwuskładnikowe uwierzytelnienie w Gmail.
Twoja skrzynka pocztowa to skarbnica informacji na Twój temat. Jeżeli dostęp do niej uzyska niepowołana osoba, może z ich pomocą wyrządzić Ci wiele przykrości. Przeszukaj swoją pocztę i wykasuj dane, które mogłyby posłużyć do przejęcia Twojego konta w internecie lub kradzieży Twojej tożsamości w świecie rzeczywistym.
Jakie kryteria wyszukiwania możesz zastosować do identyfikacji plików i maili zawierających wrażliwe dane? Proponuję następujące:
- Dowód
- Paszport
- PESEL
- Skan / Scan
- CV
- Dokumenty kadrowe
- Faktura
- Reklamacja
- Wynajem
- Umowa (bank, mieszkanie, praca)
- Rachunek
- Kredyt
- PIT
- Hasła / Passwords
Przejrzyj zarówno skrzynkę odbiorczą, jak i wiadomości wyslane. Pamiętaj, by po skasowaniu wiadomości ze skrzynki, usunąć je także ze znajdującego się w Twojej poczcie folderu „Kosz”.
Jeżeli przychodzą Ci do głowy inne słowa kluczowe, które pomogą wyszukać wiadomości i dokumenty, zawierające wrażliwe dane, podziel się nimi w komentarzach.
Z zawodu bezpiecznik, szukający dziury w całym. Sympatyk dzielenia się wiedzą, maniak planszówek, miłośnik książek i filmów szpiegowskich. Prywatnie mąż i tata.