bezpieczny.blog

#005: Przekręty na świeta.


Na przeczytanie potrzebujesz
2 minut(y).

W piątym odcinku bezpiecznego podcastu rozmawiamy o tym, w jaki sposób dbać o bezpieczeństwo w czasie wykonywania przedświątecznych zakupów w sieci.

Gościem specjalnym odcinka jest Adam Haertle, twórca serwisu ZaufanaTrzeciaStrona.pl oraz organizator konferencji WhatTheHack. Adam znalazł chwilę czasu, żeby podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami i radami, które pozwolą nam obronić się przed zagrożeniami związanymi z wykonywaniem świątecznych zakupów w internecie.

Notatki do odcinka

Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów. Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na nabycie prezentów z wykorzystaniem internetu. Przestępcy natomiast wymyślają coraz to nowe sposoby na oszukanie klientów, chcących zakupić na prezent dla bliskich markowy towar, w najniższych możliwych cenach. Nie da się opisać wszystkich możliwych scenariuszy ataku, można jednak zastosować się do kilku prostych rad, które pomogą Wam znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa w trakcie zakupu gwiazdkowych prezentów.

Rady, o których mówiliśmy w odcinku:

  1. Jeżeli wykonujesz zakupy w internecie za pomocą smartphone’a, jeżeli to możliwe korzystaj w tym celu z dedykowanej aplikacji mobilnej danego sprzedawcy (np. Allegro, Ceneo, Zara, Zalando). O wiele trudniej jest podrobić przestępcą dedykowaną aplikację, niż stronę internetowego sklepu.
  2. Podejrzanie dobre oferty traktuj z rezerwą. Lepiej kupić towar o kilka złotych drożej w zaufanym sklepie, niż później żałować całości straconych w ramach oszustwa środków.
  3. W ramach możliwości, za zakupy w internecie płać mechanizmem BLIK lub kartą kredytową - możesz wtedy skorzystać z mechanizmy CashBack. 
  4. Zachowaj czujność. Przydatne może być wyrobienie nawyku dokładnego sprawdzania internetowej strony sklepu lub promocji zawsze wtedy, gdy otrzymana reklama, link, e-mail czy sms, sprawiają, że podnosi nam się ciśnienie, czujemy niepokój lub nadmierną ekscytację. Udany przekręt to w dużej mierze gra na naszych emocjach.
  5. Jeżeli zamawiasz prezenty z odbiorem w  paczkomacie InPost, ściągnij aplikację na swój smartphone z oficjalnego sklepu z aplikacjami Google Play lub App Store. Pozwoli Ci ona bezpiecznie śledzić wszystkie otrzymywane przesyłki. Nie daj nabrać się na fałszywe smsy wysyłane przez przestępców.

Montaż: Marcin Gromek

#polskipodcast

Exit mobile version