Na przeczytanie potrzebujesz 2 minut(y).
Jeżeli odebrana wiadomość Cię zdenerwowała, to oszuści osiągnęli swój pierwszy cel. Wzbudzili Twoje emocje, licząc na to, że pod ich wpływem nie będziesz myślał racjonalnie i dla świętego spokoju wyślesz wiadomość CYTAT na numer 7799, żeby wypisać się z usługi. Robiąc to, dajesz złapać się na jedną ze sztuczek socjotechnicznych opisywanych przez Zuzę w artykule „Czy dasz się złowić cyberprzestępcom?”. Tak naprawdę nigdy nie byłeś zapisany do żadnej usługi. Jeżeli jednak wyślesz na podany numer wiadomość o treści wskazanej w SMS-ie, zapiszesz się do usługi SMS premium.
Powyższa treść SMS-a to tylko przykład wiadomości, która codziennie pojawia się w telefonach wielu Polaków. Zamiast sformułowania ‘Cytat na każdy dzień’ może pojawić się dowolny tekst m.in. ‘Prognoza pogody’, ‘Żart na dziś’, ‘Odinstalowanie wirusa’, czy ‘subskrypcja na gry’. Wszystkie z nich mają na celu nakłonienie Cię do wysłania SMS-a premium na wskazany przez oszustów numer.
Czym jest SMS premium?
SMS-y premium to wiadomości tekstowe o podwyższonej opłacie, wysyłane na krótkie numery specjalne (od 4 do 6 znaków). Wysyłając SMS premium można m.in. brać udział plebiscytach, konkursach radiowych, loteriech, głosowaniach lub zbiórkach charytatywnych. Koszt wysłanego SMS-a różni się w zależności od numeru, na który jest wysyłany. Cena jednego wysłanego SMS-a może wahać się od 0,01 PLN do 30,75 PLN. Przychody uzyskane z SMS-ów premium dzielone są między operatora komórkowego, a organizatora konkursu, czy akcji. Cennik wiadomości możecie znaleźć na stronie simpay.pl.
Oszustwa i przekręty z wykorzystaniem SMS-ów premium
Oszuści wykorzystują różne sztuczki, dzięki którym nakłaniają ofiary do wysyłania SMS-ów premium i nieświadomego zapisywania się do różnych subskrypcji. Co prawda maksymalny koszt pojedynczego SMS-a nie jest aż tak duży (30,75 PLN), jednak efekt skali (duża grupa ofiar) pozwala oszustowi zarobić duże pieniądze.
Wysłanie wiadomości tekstowej nie zawsze jest pierwszym krokiem przestępców, którzy chcą nas nakłonić do wysłania SMS-a premium. Oszuści znają też inne sposoby.
Prawdopodobnie spotkałeś się już kiedyś z takim scenariuszem. Strona internetowa oferuje pewną usługę. Zanim jednak będziesz mógł z niej skorzystać, musisz wysłać SMS-a o określonej treści, a następnie wpisać odpowiedź we wskazanym miejscu na stronie. Naciągacze oferują szeroki wachlarz usług m.in.:
- pobierania plików
- sprawdzenie, kto podglądał nas na facebooku
- sprawdzenie, jakie zdjęcia nasz znajomy wrzucił do sieci
- proces rekrutacji związany z atrakcyjną ofertą pracy
- inne
Skąd przestępcy mają Twój numer?
Nasz numer telefonu komórkowego może występować w internecie, jeżeli zamieszczaliśmy kiedyś ogłoszenie np. o wynajmie mieszkania, sprzedaży samochodu, wystawieniu przedmiotu na aukcji.
Numer telefonu mógł również pojawić się wskutek wycieku danych, o których Łukasz wspomina w swoim artykule „Dlaczego warto mieć różne hasła do różnych stron internetowych?”.
Tak naprawdę jednak przestępcy wcale nie muszą mieć konkretnie Twojego numeru telefonu. Oszuści mogą wygenerować bazę wszystkich możliwych numerów telefonów i losowo rozsyłać SMS-owy spam.
Podsumowanie
Przestępcy codziennie wymyślają nowe sposoby mające na celu nakłonienie nas do wykonania czynności, których realizacja uderzy nas po kieszeniach. Najprostszym sposobem obrony przed opisanymi dzisiaj stłuczkami jest zablokowanie możliwości wysyłania SMS-ów premium u swojego operatora. Można również, dodawać numer z którego otrzymaliśmy danego sms do zablokowanych lub zgłosić go jako spam. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie odpowiadać na podejrzane wiadomości z niechcianego numeru.
Przede wszystkim zachowaj czujność i sceptycznie podchodź do różnego rodzaju atrakcyjnych ofert, promocji czy kontrowersji pojawiających się w internecie.
Z zawodu bezpiecznik, szukający dziury w całym. Sympatyk dzielenia się wiedzą, maniak planszówek, miłośnik książek i filmów szpiegowskich. Prywatnie mąż i tata.