bezpieczny.blog

14 stycznia 2020 to koniec wsparcia Windows 7. Co to znaczy?


Na przeczytanie potrzebujesz
2 minut(y).

Windows 7 jest to system operacyjny (czyli podstawowe oprogramowanie na komputerze), który cieszy się nadal ogromną popularnością, mimo że od jego premiery minęło już ponad 10 lat, a nowe komputery kupimy już z jego następcą - Windows 10. Szacunki mówią o tym, że jest on obecnie zainstalowany na prawie co trzecim komputerze PC. Jego producent  - firma Microsoft ogłosił, że data 14.01.2020 to koniec wsparcia dla Windows 7. Co to oznacza? Jakie są skutki? Co powinieneś zrobić?

Co oznacza zakończenie wsparcia?

Wsparcie producenta, to deklaracja, że w czasie dla konkretnego oprogramowania będzie on świadczył swoim użytkownikom niezbędną pomoc (np. telefoniczną lub w formie elektronicznej) oraz dostarczał poprawki dla błędów, które zostaną zidentyfikowane (w tym błędów wpływających na bezpieczeństwo systemu). Zgodnie z informacją opublikowaną przez Microsoft, w dniu 14 stycznia 2020 nastąpi koniec wsparcia Windows 7, co będzie oznaczało dla jego użytkowników:

Czy to oznacza, że system Windows 7 jest niebezpieczny?

Do chwili obecnej firma Microsoft dostarczała niezbędne aktualizacje, które eliminowały pojawiające się luki bezpieczeństwa. Jednak dla błędów, które zostaną zidentyfikowane po 14 stycznia 2020 nie będą one dostarczone, a co za tym idzie komputery z tym systemem po dacie zakończenia wsparcia będą coraz bardziej narażone na ataki złośliwego oprogramowania (np. wirusów komputerowych), czy też hakerów.

Czy komputer z Windows 7 przestanie działać po 14 stycznia 2020?

Nie. Komputer będzie działał nadal. Nie będziesz jedynie otrzymywać wsparcia ani poprawek ze strony producenta. Oznacza to, że taki komputer podłączony do internetu będzie narażony na ataki, których z czasem będzie się pojawiać coraz więcej.

Co zrobić z Windows 7?

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie swojego komputera (a przede wszystkim danych, które na nim przechowujesz) masz kilka możliwości:

  1. Zakup Windows 10 (czyli następcy Windows 7) i jego instalacja na komputerze. Ta metoda nie należy do najtańszych, lecz pozwoli Ci na dalsze korzystanie z dotychczasowego urządzenia bez obawy o bezpieczeństwo danych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Microsoft.
  2. Zakup nowego komputera z Windows 10. Być może obecny komputer jest już wysłużony, a pojawiający się brak wsparcia dla Windows 7 to dobra okazja do zakupu nowego egzemplarza. Jeżeli się na to zdecydujesz, upewnij się, że posiada on licencję na Windows 10, która zapewni wsparcie firmy Microsoft.
  3. Zakup nowego komputera z systemem operacyjnym macOS. Firma Apple, która jest producentem tych komputerów oferuje klientom system operacyjny macOS w cenie. Więcej informacji o komputerach mac znajdziesz na stronie Apple.
  4. Instalacja innego (darmowego) systemu operacyjnego np. Linux. W dzisiejszych czasach systemy Linux stają się coraz bardziej przyjazne użytkownikowi i nie wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy do ich obsługi, a co najważniejsze są dużo mniej narażone na ataki złośliwego oprogramowania. Niestety sama instalacja tego systemu na komputerze i przeniesienie danych z obecnego systemu Windows wymaga trochę większej wiedzy technicznej. Dystrybucje Linux, które mogą się sprawdzić do codziennej pracy to np. Ubuntu, czy Mint.

Każde z powyższych rozwiązań jest tak samo dobre. Najgorsze, co możesz zrobić, to pozostać przy niewspieranym systemie Windows 7, ponieważ bardzo poważnie narażasz swoje dane (np. dokumenty, zdjęcia) oraz pieniądze (jeżeli komputer służy do komunikacji z bankiem za pomocą bankowości internetowej).

Exit mobile version