Na przeczytanie potrzebujesz 4 minut(y).
Notatki do odcinka
Przepraszamy za jakość dźwięku w niektórych fragmentach wypowiedzi Łukasza. Przez część nagrania tego odcinka mieliśmy problemy z mikrofonem.
Poniższe linki prowadzą do ustawień profilu na stronie WWW Facebooka. Dla wygody proponujemy się zalogować przed kliknięciem. W ten sposób przejdziesz od razu do odpowiedniego ustawienia.
Najważniejsze!
Analizując bezpieczeństwo swojego konta w mediach społecznościowych należy:
- zastanowić się nad tym komu udostępniamy nasze dane i kto widzi to, co publikujemy,
- używać unikalnego hasła oraz włączyć dwustopniowe uwierzytelnianie,
- włączyć powiadomienia mailowe, czy push aplikacji o wydarzeniach dotyczących bezpieczeństwa naszego konta: logowanie z nowej przeglądarki i z nowego urządzenia albo np. zresetowanie hasła.
Od czego zacząć:
- Samouczek i klikamy „Sprawdź kilka istotnych ustawień prywatności“) - dobrym miejscem, aby zacząć jest prosty samouczek, który w kilku krokach pozwala sprawdzić najważniejsze ustawienia prywatności takie, jak dla jakich grup znajomych widoczne są posty zamieszczane przez nas, jakie informacje o nas posiada Facebook np. e-mail data urodzenia oraz jakich stronach Logowaliśmy się przy użyciu Facebooka.
- „Prywatność – skróty“ - co ważne na Facebooku w ustawieniach w sekcji ustawienia i prywatność jest sekcja „Prywatność – skróty“. W tej sekcji mamy szybki dostęp do ważnych ustawień i informacji, jakie posiada o nas Facebook, np.
- zmiana zasięgu naszych postów,
- nasze dane osobowe,
- zmiana hasła,
- rodzaje powiadomień PUSH, jakie dostajemy na swoje urządzenie mobilne,
- możliwość włączenia dwuskładnikowego uwierzytelnienia,
- informacje dotyczące naszego profilu reklamowego stworzonego przez Facebooka i możliwość jego edycji (np. skasowania wszystkiego)
- informacje, jak zabezpieczyć konto naszego dziecka.
Rady, o których mówiliśmy w odcinku:
- Uważać kogo przyjmujemy do znajomych lub kto nas obserwuje (tzw. followersi) na mediach społecznościowych. Każdą osobę można zablokować, aby nie mogła mieć dostępu do naszego profilu.
- Sprawdzić zasięgu postów, w tym zdjęć.
- Zweryfikować ustawienia publicznych postów - co widzą osoby, które nas followują tzn. nie są naszymi znajomymi, ale widzą nasze publiczne posty.
- Sprawdzić nasze dane i kto je widzi:
- imię i nazwisko,
- data urodzenia - po zalogowaniu do Facebooka klikamy na nasze zdjęcie na górnej belce, następnie na zakładkę „Informacje“ i „Dane kontaktowe i podstawowe informacje“
- miejsce zamieszkania - j.w.
- e-mail,
- numer telefonu,
- współdzielenie listy kontaktów z telefonu - w aplikacji mobilnej Facebooka wchodzimy w „Ustawienia i prywatność“, następnie w „Ustawienia“, dalej „Informacje osobiste“ i „Przesyłanie kontaktów“.
- dane karty płatniczej lub konta PayPal.
- Sprawdzić informacje gromadzone o nas przez Facebooka. Bezpieczeństwo konta w mediach społecznościowych zależy od informacji gromadzonych podczas korzystania z tego konta. Są podzielone na kategorie np. nasze posty, posty, w których zostaliśmy oznaczeni, posty ukryte, odpowiedzi w ankietach, zdjęcia, komentarze, reakcje itd. Warto poznać skalę zbieranych przez niego informacji. Co ciekawe jest też lista firm które przekazały do Facebooka informacje na nasz temat np. Uber, czy Grupon oraz reklam, w których kliknęliśmy.
- Ograniczenie personalizacji reklam.
- Włączyć alerty zdarzeniach i zmianach na koncie np. o nowych logowaniach na konto, czy zmianie hasła:
- e-mail,
- powiadomieniem PUSH w aplikacji,
- SMS
- Włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnienie - jak to zrobić na Facebooku Łukasz pokazuje w Zadaniu na weekend #2. Więcej o 2FA pisał Marcin na naszym blogu.
- Dla wygody można włączyć mechanizm zaufanej przeglądarki.
- Sprawdzić ustawienia dotyczące załączania danych lokalizacyjnych do udostępnianych zdjęć oraz samych postów.
- Ograniczenie widoczności listy znajomych oraz możliwości zaproszenia do znajomych - np. tylko do znajomych naszych znajomych
- Ograniczenie oznaczania nas na postach/zdjęciach innych użytkowników.
Co robić okresowo?
- Okresowe przeglądanie listy znajomych
- po zalogowaniu do Facbooka klikamy na nasze zdjęcie na górnej belce, następnie na zakładkę „Znajomi“
- Okresowe przeglądanie listy stron, które lubimy/followujemy. Dodatkowo możemy ukryć widoczność listy stron klikając na symbol długopisu w górnym prawym rogu tej sekcji.
- po zalogowaniu do Facbooka klikamy na nasze zdjęcie na górnej belce, następnie na zakładkę „Więcej“ i pozycje „Polubienia“.
- Sprawdzić listę aktywnych sesji i ostatnich logowań. Uwaga - aplikacje mobilne Facebook i Messenger zainstalowane na tym samym urządzeniu występują jako dwie osobne pozycje.
- Sprawdzić listę aplikacji, które mają dostęp do naszego konta i jakie mają uprawnienia.
Inne przydatne funkcje:
- Status aktywności – jeśli zalogujemy się na FB przez WWW, to po prawej stronie znajdziemy listę naszych znajomych. Przy niektórych będzie zielona kropka. Oznacza to, że znajomi również są w tej chwili zalogowani. Jeśli my widzimy ich status, to oni widzą nasz. Warto się zastanowić, czy tego chcemy.
- W dolnym rogu strony WWW jest okno „Czat“. Po kliknięciu na ikonę trybiku pojawią się dostępne opcje m.in. „Wyłącz status aktywności“.
- Sekcja pomocy dla użytkownika - Jest sekcja pomocy dla użytkownika, na której są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z bezpieczeństwem oraz poradniki co zrobić w określonych sytuacjach np. wydaje nam się że nasze hasło mogło zostać przejęte przez osobę trzecią
- Wyszukiwanie Twojego profilu na podstawie:
- Weryfikacja, co inni widzą na Twojej osi czasu.Można też wejść do sekcji „Weryfikacja“ kliknąć „Wyświetl jako“.
Inne linki:
- Artykuł o BLIKu i zagrożeniach z nim związanych: https://bezpieczny.blog/blik-czyli-szybka-i-bezpieczna-forma-platnosci/
- O tym jak przestępcy próbują okraść klientów polskich banków opowiadał Mateusza Nalewajski w odcinku #001 naszego podcastu: https://bezpieczny.blog/bezpieczny-podcast-posluchaj-o-tym-w-jaki-sposob-przestepcy-probuja-okradac-klientow-bankow/
- Dlaczego nie warto używać popularnych haseł (https://bezpieczny.blog/dlaczego-nie-warto-uzywac-popularnych-hasel/) oraz jak stworzyć bezpieczne hasło (https://bezpieczny.blog/jak-stworzyc-bezpieczne-haslo/) również pisaliśmy na blogu
- Na tapet, czy na tapetę? https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/na-tapet-czy-na-tapete;15076.html
Montaż: Marcin Gromek
#polskipodcast
Bezpiecznik w pracy, geek w domu, macuser tu i tu. Uwielbia słuchać podcastów, automatyzować swoje zadania i pić dobrą kawę.