Na przeczytanie potrzebujesz 2 minut(y).
Co prawda oficjalnie czarny piątek (ang. Black Friday) wypada w piątek po obchodzonym w USA Dniu Dziękczynienia (w roku 2019 przypada na 29 listopada), jednak wiele większych i mniejszych sklepów w Polsce już na tydzień przed tym świętem konsumpcjonizmu bombarduje klientów obietnicami wielkich zniżek. Takie zamieszanie to doskonała okazja dla cyberprzestępców, by wyruszyć na łowy, jednak nie w poszukiwaniu doskonałych promocji, a ofiar przekrętów.
Modus operandi
Schematy działania oszustów są różne, ale w ostatnich latach ograniczają się zazwyczaj do:
- wysyłania fałszywych wiadomości e-mail z załącznikiem,
- wysyłania wiadomości SMS z prośbą o dopłatę,
- tworzenia fałszywych sklepów internetowych,
- podszywania się pod strony pośredników płatności,
- podszywania się pod znajomego i proszenia o podanie kodów BLIK,
- wysyłania SMS-ów z fałszywą informacją o uruchomieniu promocji lub usługi.
Samoobrona
Żeby uchronić się przed powyższymi zagrożeniami w zbliżający się czarny piątek sugerujemy:
- Jak uczy mistrz BanKing w ramach kursu samoobrony przed phishingiem: Niewiarygodnie kuszące propozycje traktować z rezerwą.
- Nie otwierać podejrzanych załączników, dołączonych do maili, których się nie spodziewaliśmy (mogą zawierać złośliwe oprogramowanie).
- Weryfikować wiarygodność sklepu internetowego przed dokonaniem w nim zakupu.
- Nie podawać kodów BLIK znajomym oraz rodzinie poprzez Facebook'a (lub zweryfikować ich prośbę innym niezależnym kanałem np. poprzez rozmowę telefoniczną).
- Będąc na stronie bankowości internetowej, dokładnie sprawdzać adres wyświetlony w przeglądarce.
- Przed dokonaniem transakcji w internecie dokładnie przeczytać informacje zawarte w otrzymanym SMS-ie odnośnie wykonywanej transakcji.
Podejrzane strony, wiadomości e-mail oraz SMS można zgłaszać na mail do zespołów CSIRT GOV (incydent@cert.gov.pl) oraz CERT Orange (cert.opl@orange.com). Przez formularz www można poinformować bezpośrednio takie firmy jak Google lub Microsoft (zablokują one dostęp do tych stron na swoich przeglądarkach).
Inne ostrzeżenia o zagrożeniach związanych z czarnym piątkiem oraz bezpieczeństwem w sieci możecie przeczytać tutaj, tutaj i tu.
Redakcja serwisu bezpieczny.blog życzy bezpiecznych zakupów.
Z zawodu bezpiecznik, szukający dziury w całym. Sympatyk dzielenia się wiedzą, maniak planszówek, miłośnik książek i filmów szpiegowskich. Prywatnie mąż i tata.