bezpieczny.blog

Jak nie zostać słupem?


Na przeczytanie potrzebujesz
2 minut(y).

Kim jest Słup? Słupem (lub mułem) nazywana jest osoba, która świadomie lub nieświadomie wykorzystywana jest przez przestępców, w celu dokonania oszustwa lub prowadzenia nielegalnej działalności. Oszustwo to może polegać np. na zaciągnięciu przez przestępców kredytu w imieniu słupa lub przepuszczeniu przez konto bankowe słupa pieniędzy pochodzących z przestępstwa.

W jaki sposób przestępcy poszukują/tworzą konta słupów?

Jeżeli coś wygląda dla Ciebie na zbyt piękne by mogło być prawdziwe, to najprawdopodobniej tak jest. Jeżeli anonimowa osoba w Internecie proponuje Ci 200-400 PLN za odbieranie przelewów i przesyłanie ich na inny rachunek bankowy to w Twojej głowie powinna zapalić się ostrzegawcza lampka. Godząc się na wykonywanie takich usług stajesz się trybikiem w przestępczej maszynie. Jest to przykład w miarę jawnego pozyskiwania kont słupów przez przestępców, którzy dodatkowo starają się uzyskać dostęp do rachunków bankowych założonych na nie swoje dane w inny sposób:

Tak stworzone konto słupa może zostać wykorzystane przez przestępcę lub po prostu odsprzedane dalej. Ogłoszenia z ofertami kont bankowych „na sprzedaż” wahają się od 100 do 1000 PLN.

O czym należy pamiętać by nie zostać słupem?

Co grozi za bycie słupem?

Chciałeś dorobić, a zapłacisz. Walutą najprawdopodobniej będzie Twój czas spędzony w więzieniu. Pamiętaj, że nieznajomość prawa nie zwalnia Cię z jego przestrzegania. Bycie słupem jest czynem karalnym i traktowane jest najczęściej jako współudział w przestępstwie, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak sprawdzić czy przestępcy nie założyli konta na moje dane?

Warto skorzystać z Centralnej Informacji o Rachunkach oferowanej przez KIR w ramach systemu Ognivo. Więcej na ten temat napiszemy niedługo w artykule „Jak sprawdzić w jakich bankach mam otwarte konta?”

Exit mobile version